• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

ADI ŞİDDET

Gökçe ÖZDEŞ


2012-07-21

gokceozdes87@hotmail.com
 

İnsan beyninde şiddet,ani kabaran dev dalgalar gibidir.Bir anda harekete geçer ve önüne ne gelirse sürükler,parçalar ve yok eder.Kaba güç ise şiddeti destekleyen en önemli unsurdur.
       Şiddet haberleri hayatımızın bir parçası oldu artık. Gazeteler ve televizyon kanalları her gün en az dört beş şiddet haberi yapıyor. Gazetelerin ara sayfalarını açmaya korkar olduk. Kim kimi kesti.Kim kimi öldüresiye dövdü.Bu gün kaç kadın kocası tarafından öldürüldü. Kaç kadın dövülüp sokağa atıldı.Kaç çocuk aile içi şiddet sebebi ile evini terk etti.Kaç çocuk cinsel şiddete maruz kaldı.Kaç yaşlı çocukları veya bakıcıları tarafından tartaklandı.O kadar hayatımızın içerisinde ki bu olaylar neredeyse bizde alışkanlık yaptı diyebilirim.Kan ve ceset görmeye karşı bağışıklık sistemimiz gelişti sanki.
      Erkek çocuklarımız bilgisayar oyunlarında hep şiddet içeren oyunları oynamayı tercih ediyorlar.Başarı öldürmekten ve yok etmekten geçiyor.Baba dayak yiyip eve gelen çocuğuna” neden sende ağzını,burnunu kırmadın” diye bağırıp ikinci bir şiddet uyguluyor.Kırsal kesimlerde erkek çocukların kız çocuklarına üstünlüğü aleni bir biçimde vurgulandığından, evlilik yaptıklarında da kadın kaderine temelden razı olmuş sayılıyor.
        Şiddeti güç sayanlar çok memleketimizde. Yada işlerini şiddetle halledenler…Kendi ellerini ateşe sürmeyip,maşa kullananlara itibar edilmesi de oldukça moda. Konuşarak anlaşmak çok gerilerde kaldı. İstediğimiz olmadı mı bas tetiğe, çek bıçağı hallet. Ucuz, sudan ucuz öldürmek. Acımak ve insaf etmek sanki bir yerlere gizlenmiş. Gençmiş, yaşlıymış,çocukmuş kimin umurunda. Öfkenin önünde sürüklenip son bulan hayatların arkasında yaşanacakların, yaşanmışların hiçbir önemi yok.
      Şiddet, bir anlık ölçüsüz duyguların sonucunu, bir ömür boyu çekmeyi ve çektirmeyi hesap edememenin adıdır…İnsanlığın yara almasından,kötü duyguların bilenmesinden başka hiçbir işe yaramamanın adıdır şiddet.”Keşke” ile son bulan pişmanlıkların adıdır şiddet.
 
       Öfkemizi kontrol etmeliyiz. Her kötü tecrübeden ders çıkartmayı öğrenelim artık. Merhamet duygumuz hareketlerimizin yol göstericisi olsun. Canlar bu kadar ucuz olmamalı.            

494901 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Agop ile Haykanus

Agop la karisi Haykanus kahvalti ediyorlarmis. Haykanus sormus: - Sular akmoor Agop, bir bakarsin degil mi? - Nereden cikarirsin simdi Haykanus, ben muslukcu ? - Peki havagazini kontrol etsen. - Canim, ben tesisatci? - Agop, elektrik dugmesi de bozulmus - Yeter artik Haykanus... Agop aksam...
Yemek Tarifi

Armutlu Tartölet

armutlu-tartolet

Alaska

alaska

Sütlü Makarna

sutlu-makarna
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi