• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

BU BAYRAM HÜZÜN VAR İÇİMDE

Gökçe ÖZDEŞ


2012-08-14

gokceozdes87@hotmail.com
 

Bayramın ayak seslerini hafta başından beri duymama rağmen, bayram ile ilgili hiçbir hazırlığım yok evimde. Ne temizlik yapmak istiyorum, ne de bayramda ikram edilecek tatlı telaşım var.Bu yıl ilk defa bayramı evimde geçirmeyeceğim. İçim biraz buruk, biraz hüzünlü İlk defa valizimi elime alıp düşeceğim yollara.
         Annem arife gününe kadar bayram temizliğini ve baklavasını yapardı. Arife gününe yalnızca yemek ve çocuklarını yıkama işini bırakılırdı. Yemek işini de  genellikle ninem yapardı zaten.Kara lahana yapraklarını bir hamlede kıvırır dizerdi tencereye.Diğer yemekler de ardı sıra geliverirdi.Herkese bayramlık bir şeyler alınırdı.Annem, nineme şalvar, kendisine,etek bize de elbise dikerdi.Babam, genellikle kendisine bayramlarda ya gömlek alır, ya da fitilli kadifeden pantolon diktirirdi.Babam gömlek tercihini ekose ve uzun koldan yana kullanır,hiç değiştirmezdi.Annem bizi arife akşamı, kış ise sobanın arkasında, yaz ise   evin herhangi bir yerine koyduğu leğenin içerisinde yıkardı.Şimdi ki gibi sıcak banyoları hayal bile etmezdik.Zeytin yağlı beyaz sabun kalıbı saçlarımıza değdiği zaman sabunun kokusunu da içimizde hissederdik.Gözlerimiz yanardı. Acısına, annemin “boyunuz uzayacak,sesinizi çıkarmayın” cümlesi ile katlanmaya çalışsak da gözlerimiz yanarak yıkanmaktan başka çaremiz olmadığını bilirdik.Gıcır gıcır olur, mis gibi sabun kokardık.Sabahın bir an önce olmasını istediğimizden hemen yatağa girer hayaller kurmaya başlardık.Bazı bayramlarda biz uyusak da annem kına yakardı ellerimize.Sabah kalktığımızda ellerimizde sarılı bez parçasını hemen açar yıkardık.Avuç içimiz ve tırnaklarımız kınalı kınalı dolaşırdık bayramlarda.Her çocuk gibi severdik renkli olmayı, renkli giyinmeyi.
       Bayram sabahı,evde bayramlaşma ve kahvaltı işi bitip,sokaktan çocuk sesleri gelmeye başladı mı atardık kendimizi dışarı.Akşama kadar kapı kapı dolaşır el öperdik.Herkes kendi yaşıtları ile gezerdi.En çok da para veren komşulara gitmeyi severdik.Şeker kasesi gibi bozuk para kasesi olurdu bazı komşuların.Hem şeker tutarlardı hem de para verirlerdi.Her evden ayrıldığımızda paramızı sayardık.Bayramın birinci günü el öpmek, şeker ve para toplamaktan bitap düşsek de halimizden yakınmazdık.Akşama doğru annemin “ hadi gidiyoruz” diye seslenmesi ile hemen eve gelirdik.Bilirdik nereye gideceğimizi.Her bayram olduğu gibi Osmaniye mahallesine bayrama gitmek üzere yola koyulurduk.O zamanlar pek araba olmadığından yürüyerek inerdik Akçakoca’ya.Annemin baba ocağı yoktu. Amcasının evine giderdik.Orada tüm akrabalar bir araya gelirdik.Annemin yengesi de annemi kendi çocuklarından, bizi de kendi torunlarından ayırmazdı.Çok severdik onlarla birlikte olmayı.Annem çok neşelenirdi akrabalarının arasında.Çocuklar bir arada yatar, sabaha kadar konuşurduk.Gece yarısı annemin yengesinin yapmış olduğu un helvalarını birer birer taşır yerdik.Uzun zaman görüşemediğimiz için hepimizin birbirimize anlatacak çok şeyi olduğundan zamanı yetiremezdik.Tüm bayramlarda olduğu gibi ertesi günü bir daha ki bayramda buluşmak ümidiyle tekrar köye dönmek için düşerdik yola.
     Bu yıl, İlk defa büyüklerim olmadan bayram geçireceğim. İlk defa yolumu gözleyen birileri olmayacak.İlk defa annelerime sarılamayacağım.İlk defa bu bayramı annesiz ve babasız yaşayacağım. Bayram düşüncesi bende hep mutlu olmayı, hep sevinmeyi, hep bir arada olmayı, paylaşmayı çağrıştırdığından bu bayram hüzün var içimde.
    Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım…
         

490546 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

En akıllı adam

Bir kesis dünyanin en akilli adamini bulmak için diyar diyar geziyormus sira nasreddin hocanin köyüne gelmis ve köylülere sormus. - sizin köyün en akilli adami kim? demis. Köylülerde: - nasreddin hoca demis. bunun üzerine kesis köy meydaninda hoca ile görüsmeye baslamis ve eline bir çomak ...
Yemek Tarifi

Çiğ Börek

cig-borek

İspanyol Karidesi

ispanyol-karidesi

Çıtır Hamur Kızartması

citir-hamur-kizartmasi-2
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi