• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Kardeşinin Bedenini Ayırdı

Add to: Facebook

Del.icio.us

Stumbleupon

reddit

Digg

Y! MyWeb

Google

Kardeşinin Bedenini Sarıldığı Arkadaşından Ayırdı

Türkiye, Soma'daki maden faciasında kaybettiği yüzlerce maden işçisine ağlıyor. Bir o kadarı daha da madenden henüz çıkarılamadı. Hayatını kaybeden madencilerle ilgili gerçekler de yürek burkmaya devam ediyor. 
 
Bir tarafta ağabey Ali Günaydın diğer tarafta kardeşi Akif Günaydın... İkisi de Soma'da maden ocağında çalışıyordu. Ancak Akif Günaydın hayatta değil.
 
HER GÜNKÜ GİBİ HELALLEŞİP AYRILDILAR
 
Ali Günaydın... Beş yıllık madenci. Kardeşi Akif de kendisi gibi maden işçisi.
Tek farkları, birbirine komşu iki ayrı ocakta çalışmaları. Olay günü ikisi de Sabah vardiyası için evlerinden çıkıyor... Her gün yaptıkları gibi birbirleriyle helalleşip, binlerce metre aşağıdaki görev bölgelerine indiler. Ağabey Ali, paydos sireni çaldığında derin bir ‘oh' çekti; bugün de kazasız belasız geçmişti. O an felaket haberi geldi, komşu ocaktan... Kardeşinin de aralarında olduğu 800'ü aşkın madenci, mahsur kalmıştı. Hemen koştu; yangın çıkan ve yetkilerinin ne yapacağını şaşırdığı kapıdan ocağa indi. Tek başına ve korumasız... Ali çılgınlar gibi kardeşi Akif'i arıyordu. Zifiri karanlıktaki dar hollerde, bastığı her yer birbiri üzerine yığılmış işçi cesetleriyle doluydu. Akif... Akif diye bağırıyordu ama ses gelmiyordu. Koşarken yuvarlandı, bir ‘ceset duvarı'na çarparak durabildi. 
 
KARDEŞİNİN CANSIZ BEDENİNİ SARILDIĞI ARKADAŞINDAN AYIRDI
 
"60 kişi kadar vardı" diyor kendisi. Birbirlerine sarılmış işçi arkadaşlarının cansız vücutlarını ayırdı. Üç-beş derken ne kadar cesedi sağa-sola çektiğini hatırlamasa da, Akif'i gördü. Sarıldığı arkadaşından ayırdı, nefesini yokladı. Gözleri fırlayacakmış gibi büyümüş kardeşi soluk almıyordu.
 
ALEVLERE ALDIRIŞ ETMEDEN METRELERCE KOŞTU
 
Sırtladı, yanan taşıma bandından yükselen ve yüzünü yalayan alevlere aldırış etmeden çıkışa koştu. 45 derecelik bir eğim vardı. Koştu, koştu... Sırtındaki kardeşiyle maden çıkışına ulaştı. Ama geç kalmıştı... Akif'i, 32 yaşındaki kardeşi artık yaşamıyordu.
 
Maden faciasındaki bu gerçek öykü, aslında, o gün yaşanan yüzlerce trajediden sadece biri... (Kaynak: Hamdi Türkmen/Milliyet)

İlgili Başlıklar
Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Dilenci

Dilenci: "Hocam Allah rızası için az bir sadaka verir misin ?" Hoca: "Az vermek şanımdan değildir." Dilenci: "O halde çok verin." Hoca: "O da senin şanından değildir." ...
Yemek Tarifi

Domatesli Sebze Böreği

domatesli-sebze-boregi

Burma Tatlısı

burma-tatlisi

Patates Kroket Köfteler

patates-kroket-kofteler

SÜPER LİG PUAN DURUMU

Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi