• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Yolsuzluk Yaptı İdam Edildi

Add to: Facebook

Del.icio.us

Stumbleupon

reddit

Digg

Y! MyWeb

Google

İran'da milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasından yargılandığı davadan idam cezasına çaptırılan işadamı Mahaferit Emir Hüsrevi hakkındaki karar, bu sabah infaz edildi.

TAHRAN - Tahran'daki Evin cezaevinde infaz edilen Hüsrevi, yaklaşık 2.6 milyar dolarlık yolsuzluk yapmaktan suçlu bulunmuştu. 2011 yılında tutuklanan Hüsrevi, kurduğu şebeke vasıtasıyla sahte belgelerle İran devlet bankalarından 2.6 milyar dolar kredi çekip bazı kamu şirketlerini satın almakla suçlanıyordu. Hüsrevi'nin başını çektiği yolsuzluk olayına, ülkedeki bazı üst düzey hükümet yetkilileri ve milletvekillerinin de karıştığı ileri sürülmüştü. 
 
3 KİŞİ DAHA ASILACAK 
İran Yargı Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, söz konusu dosya kapsamında 3 kişiye daha idam cezası verildiğini, 2 kişinin ömür boyu hapis cezasına çaptırıldığını ve bazı kişiler hakkında da uzun süreli hapis ve görevden uzaklaştırma kararı alındığını bildirdi. Olayın ortaya çıkmasıyla yolsuzluk dosyasın en önemli zanlılarından olduğu söylenen dönemin Milli Banka (Bank Melli) genel müdürü Mahmudrıza Haveri, Eylül 2011'de Kanada'ya kaçarak bir daha ülkeye dönmedi. İran Interpol vasıtayla Haveri'yi geri getirmeye çalışıyor.
 
BABEK ZENCANİ SONRASI İKİNCİ OLDU 
Hüsrevi dosyası, geçen yıla kadar İran tarihinin en büyük yolsuzluk dosyası olarak tanımlanıyordu. Ancak ünlü milyarder Babek Zencani olayının ortaya çıkmasıyla, yolsuzluk hacmi bakımından Hüsrevi ikinci konuma düşmüş oldu. (DHA)

İlgili Başlıklar
Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Guş Sandım

Yüzbaşı evin papağanına belli başlı kelimeleri ezberletmişti.Mehmet gel, Mehmet git, şunu yap, bunu yapma v.s... Evde kimsenin bulunmadığı bir sırada.Evin yeni emir eri ortalığı silip süpürmekle meşgul görünüyordu.İçeriden MEHMED diyen sesi duyunca fırladı koştu : -Buyur, dedi ama arkası gelme...
Yemek Tarifi

Pratik Pizza

pratik-pizza

Rus Salatası

rus-salatasi

Diyet Kızartma(Fırında kızartma)

diyet-kizartmafirinda-kizartma

SÜPER LİG PUAN DURUMU

Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi