• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

ACI

İ. Cahit AYDIN


2013-05-22

cahitaydin@hotmail.com
 

 

Herkesin hayatı birbirininkine benziyor artık… Fikirleri, giyim kuşamı da öyle… Kapitalist dünya neylersin…

    Aynı grubun, cemaatin, tarikatın içinde bir konu hakkında farklı düşünce izhar etmek, aforoz edilmek, hain damgası yemek için yeterlidir. Örneğin A grubuna dâhilsen, mesela Suriye meselesine de o grubun çizdiği çerçeve içinde bakmak zorundasın anlamına gelir bu.          

    İnsanların yaşadıkları o büyük acı bile mazlumdan taraf olmak için yeterli olmuyor artık. Ülkemizde insanlar, bakış açılarının merkezine mezhebini, siyasi tercihini, refahını çoktan koydu bile... İslami kesimde kuran ve sünnet eksenli bakış açısını çoktandır yitirdi desek yanılmış olur muyuz?

   Le ilahe illallah ne demek, bununla neleri kapsam dışı bırakıyoruz, artık bunu bir önemi yok. 

  Arakan da evleri barkaları yakılarak yersiz yurtsuz bırakılan, sandallarla Bangladeş kaçarken boğulan mazlum Müslümanlar senin de içini yakıyor mu?

  Gazze’ de evladını İsrail askerlerinin kurşunlarından korurken kurban veren baba ile ilgili söylenen yeni Siyonist uydurmaları senin de canını sıkıyor mu ?

   Ya Suriye! Suriye ne kadar ilgilendiriyor bizi?  Mesela banyas! Daha bir iki hafta önce Banyas ta 300 çocuğu, 500 kadın ve erkeği keserek yakan bir zalime artık “Allah seni kahretsin” deme zamanı gelmedi mi?

    Banyas’taki zulümler ve her gün öldürülen onlarca çocuk,  kirletilen kadınlar, vahşice katledilenler karşısında hala kendini asil türk zannedenlerin saçmalıklarını mı dinleyeceğiz?

    Banyas’ta olanlar da mı duruşumuzu net kılamaya yetmedi?

    Sen empati nedir bilir misin? O zaman kendini Afganistan’da, Filistin’de, Suriye’de, Arakan’da çocuğunu ya da eşini yahut bir sevdiğini zalimlerin elinden çıkan kurşunlarla kaybetmiş bir müslümanın yerine koy… Yaşadıkları acıyı hissedebiliyor musun?

   Görüntüde ABD düşmanı, perde ardında ABD ile sarmaş dolaş olan İran masallarından, Hizbullahın mezhepçiliğinden mütevellit, vuran da müslüman vurulan da müslüman teranelerinden vazgeçmenin gereği çıkmadı mı ortaya?

    Esed’in ve Esedcilerin karşısında dik durmanın zamanı geçmiyor mu?

   Zâlimlere meyletmeyin (onlara dayanmayın, onlarla beraber olmayın, onları sevmeyin, onlara destek vermeyin); sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O’ndan) yardım göremezsiniz.” (Hûd sûresi, 11/113.) ayet-i kerimesini muhatabı biz değil miyiz?

   Artık yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okuyor gibi yapmaktan, sadece Arapçasını anlamadan okumaktan, başkalarının bize dikte ettiği şekilde anlamaktan vazgeçip, onu kendimizin adam gibi okuma zamanı gelmedi mi?

   Velhasıl; Müslüman olmak ne demektir ağabeyler, ablalar, bir hatırlayın?

   Unutmayalım, müslümanın acısını yüreğinde duymak da imana dâhildir!

 

423965 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Küpe

Adamin biri ofiste bir bakmis yan masadaki calisma arkadasi nin (erkek) tek kulaginda kupe var... Adam bir anlam verememis cunku arkadasi aslinda cok tutucu ve silik bir tipmis.. o yuzden de dayanamayip sormus: "Hey Joe.. kupelere ilgin oldugunu bilmiyordum..???" "Aaaa abarticak bis...
Yemek Tarifi

Patates Kroket Köfteler

patates-kroket-kofteler

Patatesli Tuzlu Kek

patatesli-tuzlu-kek

Yoğurt Çorbası

yogurt-corbasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi