• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

BİR BAŞKAYDI BENİM MEMLEKETİM

Gökçe ÖZDEŞ


2012-09-15

gokceozdes87@hotmail.com
 

          Radyomuz birkaç kanaldan ibaretti.TRT kanallarında zaman zaman  şarkı isteklerinin yayınlandığı proğramlar olsa da  çift anten ile çeken polis radyosunda hemen hemen iki saatte bir, yurdun her yerinden gelen şarkı istekleri yayınlanırdı.Biz genellikle şarkılı türkülü kanalı dinlesek de büyüklerimiz ajans saatini hiç kaçırmazlardı.

         Türk pop ve caz müziğinin usta sesi rahmetli Ayten  Alpman’ ın “ Havasına suyuna taşına toprağına,bin can feda bir tek dostuma,her kösesi cennetim ezilir yanar içim,bir başkadır benim memleketim “ şarkısının bu gün bana hatırlattığı tek şey Kıbrıs Barış Harekatıdır. Radyo spikerinin “Kıbrıs Barış Harekatı başladı.Askerlerimiz Beş Parmak  dağlarında”,”Askerlerimiz sürekli başarılar elde ediyor” gibi haberlerden sonra da “Yine de şahlanıyor aman” diyen tok sesli erkek sanatçıyı ve “Memleketim “ diyen Ayten Alpman’ ı harekat boyunca kaç defa dinlediğimi sayı olarak hatırlamasam da binlerce kez dinledim diyebilirim.Her dinleyişte farklı duygulara kapıldım.Ajans saatlerinde tüm kolu komşu radyonun başına geçer, tedirginlikle gelişmeleri takip ederdik.Çocuktuk, aklımız her şeye ermiyordu ama, savaş ve ölüm fikrinin korkunçluğunu da hissedebiliyorduk. Kadın, erkek herkes tedirgindi.Savaş bizden çok uzaklarda olsa da  savaşanlar bizim insanlarımızdı.Bu harekatın adı barış olsa da savaş olduğunu anlayabiliyorduk.

         Uzaklarda yaşanan cehennem ateşinin kıvılcımı, askeri jeeple geldi ve  köyümüze düştü. Yürekler yandı kor oldu. Köyümüzden subay ağabeyimiz Bahadır YALÇIN şehit olmuştu. Künyesi geldi dendiğinde tüm köy halkının feryatları hala kulaklarımda…Yalnız şehit evinde değil,bütün  evlerde yas tutuldu.O zamanlar şehitlik bu kadar sık dillendirilen bir mertebe değildi.Her gün şehit haberleri duyup alışmamıştık daha. Şehitlere, halk ile birlikte devlet erkanı da saygı gösterirdi.  Valiler,bombaların yarattığı cehennemde yanan fidanların ve yürekleri ağızlarında bir nefes ile  bekleyen ailelerin ardından misafirlere, teamüller gereği de olsa hediyeler sunmazdı. Değerler, değerleri ölçüsünde sıralanırdı.İçimiz yansa da bilirdik yaralarımızın sarılacağını.Duygularımız, hırslarımızın önüne geçer, vicdanımız yönetirdi bizi. Bu kadar sık almazdık mendillerimizi elimize. Her gün ölmezdi askerlerimiz, polislerimiz, çocuklarımız, masum vatandaşlarımız... Okullarda yalnız Yunanlıları düşman olarak öğretirlerdi bize, kendi vatanımızda birbirimize düşman  olabileceğimizi öğretmezlerdi. Askerlik kutsaldı. Askere gitmek her delikanlının hayata atılmak için birinci basamağı sayılırdı.Analar kınalar yakarak yollardı kuzularını asker ocağına.Hiç kimse çürük raporu alıp,askere gitmemeyi yakıştıramazdı kendisine.Hastalığı,sakatlığı olup askere alınmayan gençlerin gönlü  kırık olurdu.Erkek çocuk doğuran analar,”asker doğurdum” derdi. Çok yüce bir görevdi askerlik.

         Ne oldu da değiştik birden.Kutsal saydığımız değerler bir bir avucumuzun içerisinden kayıp gidiyor.Acılara alıştırıldık. Feryatlara kulağımızı tıkayacak kadar hissizleştirildik. Ölümleri seyrediyoruz, kılımız kıpırdamıyor. Milletçe uyuyoruz.Bizim için canını veren ve şehitlik mertebesine erenlere bile gereken özeni göstermiyoruz. Bari, yüreklere kor ateşler düştüğünde, İnsan olalım, insanca davranalım.

 

492160 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Zam mı geldi?

Kalabalık bir IETT belediye otobüsünde kadının biri haykırmış: -Terbiyesiz adam ,yeter artık! -Aman bayan ne oldu ki? -Daha ne olacak geçtin arkama. Taksim den beri ayıptır be! -Efendim yanlış anladınız herhalde. Bugün aybaşı.Maaşımı aldım, cebimde o var. O dokunmuş olacak. -İyi de, ...
Yemek Tarifi

Vişneli Pasta

visneli-pasta

Elmalı Kuru Pasta

elmali-kuru-pasta

Sultan Mahmut Çorbası

sultan-mahmut-corbasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi