• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca
Fındık fiyatları sezon sonrası yükseldi!         Kurugöl Köyünde Yangın         TMVFL BATI KARADENİZ BÖLGESİNDE İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK         Dünya Genelinde Yaşanan Böcek Krizi İle İlgili Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesinin Yer Aldığı Çalışma Grubunun Makalesi Nature Dergisinde Yayınlandı         VALİLİKTE AYLIK YATIRIM İZLEME VE DEĞRELENDİRME TOPLANTISI         Düzce Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Tarafından Yapılan Çalışmalar         Düzce Emniyet Müdürlüğünden UyuşturucuOperasyonu         AKÇAKOCA CHP TARİHİNDE İLK DEFA BİR KADIN ADAY OLDU         Akçakoca TSO’ dan Eğitim Yardımı Yapıldı         "Doğa Yürüyüşü" ve "Oryantiring" Eğitimleri Başladı         Vali dağlıdan Teşekkür belgesi         5 yaşa anaokulu zorunlu hale geldi         İBRAHİM ERCAN’DAN İL MÜDÜRÜ YAZICI’YA “HAYIRLI OLSUN”         DÜZCE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI VE DÜZCE TEKNOPARK’TA FAALİYET GÖSTEREN FİRMADAN BÜYÜK BAŞARI         YANMAZ ALAPLI’YA TEŞEKKÜR ETTİ         2020 yılı itibariyle vergi, harç ve cezalara yüzde 22,58 zam geliyor.         Üniversite Öğrencileri Sabah Namazında Buluştu.         Son dakika! Ekim 2019 enflasyon rakamı belli oldu         Temel Karamollaoğlu ikinci kez genel başkanlığa seçildi         Keşir'den Akçakoca Devlet Hastanesi'ne ziyaret         
IMKB:90186USD:6,1028EURO:6,9689ALTIN:233,144

BİR BAŞKAYDI BENİM MEMLEKETİM

Gökçe ÖZDEŞ


2012-09-15

gokceozdes87@hotmail.com
 

          Radyomuz birkaç kanaldan ibaretti.TRT kanallarında zaman zaman  şarkı isteklerinin yayınlandığı proğramlar olsa da  çift anten ile çeken polis radyosunda hemen hemen iki saatte bir, yurdun her yerinden gelen şarkı istekleri yayınlanırdı.Biz genellikle şarkılı türkülü kanalı dinlesek de büyüklerimiz ajans saatini hiç kaçırmazlardı.

         Türk pop ve caz müziğinin usta sesi rahmetli Ayten  Alpman’ ın “ Havasına suyuna taşına toprağına,bin can feda bir tek dostuma,her kösesi cennetim ezilir yanar içim,bir başkadır benim memleketim “ şarkısının bu gün bana hatırlattığı tek şey Kıbrıs Barış Harekatıdır. Radyo spikerinin “Kıbrıs Barış Harekatı başladı.Askerlerimiz Beş Parmak  dağlarında”,”Askerlerimiz sürekli başarılar elde ediyor” gibi haberlerden sonra da “Yine de şahlanıyor aman” diyen tok sesli erkek sanatçıyı ve “Memleketim “ diyen Ayten Alpman’ ı harekat boyunca kaç defa dinlediğimi sayı olarak hatırlamasam da binlerce kez dinledim diyebilirim.Her dinleyişte farklı duygulara kapıldım.Ajans saatlerinde tüm kolu komşu radyonun başına geçer, tedirginlikle gelişmeleri takip ederdik.Çocuktuk, aklımız her şeye ermiyordu ama, savaş ve ölüm fikrinin korkunçluğunu da hissedebiliyorduk. Kadın, erkek herkes tedirgindi.Savaş bizden çok uzaklarda olsa da  savaşanlar bizim insanlarımızdı.Bu harekatın adı barış olsa da savaş olduğunu anlayabiliyorduk.

         Uzaklarda yaşanan cehennem ateşinin kıvılcımı, askeri jeeple geldi ve  köyümüze düştü. Yürekler yandı kor oldu. Köyümüzden subay ağabeyimiz Bahadır YALÇIN şehit olmuştu. Künyesi geldi dendiğinde tüm köy halkının feryatları hala kulaklarımda…Yalnız şehit evinde değil,bütün  evlerde yas tutuldu.O zamanlar şehitlik bu kadar sık dillendirilen bir mertebe değildi.Her gün şehit haberleri duyup alışmamıştık daha. Şehitlere, halk ile birlikte devlet erkanı da saygı gösterirdi.  Valiler,bombaların yarattığı cehennemde yanan fidanların ve yürekleri ağızlarında bir nefes ile  bekleyen ailelerin ardından misafirlere, teamüller gereği de olsa hediyeler sunmazdı. Değerler, değerleri ölçüsünde sıralanırdı.İçimiz yansa da bilirdik yaralarımızın sarılacağını.Duygularımız, hırslarımızın önüne geçer, vicdanımız yönetirdi bizi. Bu kadar sık almazdık mendillerimizi elimize. Her gün ölmezdi askerlerimiz, polislerimiz, çocuklarımız, masum vatandaşlarımız... Okullarda yalnız Yunanlıları düşman olarak öğretirlerdi bize, kendi vatanımızda birbirimize düşman  olabileceğimizi öğretmezlerdi. Askerlik kutsaldı. Askere gitmek her delikanlının hayata atılmak için birinci basamağı sayılırdı.Analar kınalar yakarak yollardı kuzularını asker ocağına.Hiç kimse çürük raporu alıp,askere gitmemeyi yakıştıramazdı kendisine.Hastalığı,sakatlığı olup askere alınmayan gençlerin gönlü  kırık olurdu.Erkek çocuk doğuran analar,”asker doğurdum” derdi. Çok yüce bir görevdi askerlik.

         Ne oldu da değiştik birden.Kutsal saydığımız değerler bir bir avucumuzun içerisinden kayıp gidiyor.Acılara alıştırıldık. Feryatlara kulağımızı tıkayacak kadar hissizleştirildik. Ölümleri seyrediyoruz, kılımız kıpırdamıyor. Milletçe uyuyoruz.Bizim için canını veren ve şehitlik mertebesine erenlere bile gereken özeni göstermiyoruz. Bari, yüreklere kor ateşler düştüğünde, İnsan olalım, insanca davranalım.

 

503159 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

teyze

kadın yanında bir bebekle çocuk doktorına gider.doktor bebeği muayene eder . hanfendi bu çoçuk gıdasız kalmış der. ve kadına soyunmasını söyler .kadın soyunur.kadının göğüslerini inceler. evet . tam düşündüğüm gibi hanfendi,hiç sütünüz yok kadın gayet sakin "ben teyzesiyim.:))"...
Yemek Tarifi

Fellah Köftesi

fellah-koftesi

Kabak Bayıldı

kabak-bayildi

Pratik Turşu(yaz turşusu)

pratik-tursuyaz-tursusu
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi