• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

DİKKAT,HER AN İFLAS EDEBİLİRİZ!

İ. Cahit AYDIN


2013-05-16

cahitaydin@hotmail.com
 

 

Baştan söyleyelim, zannettiğiniz gibi ekonomi yazısı değil bu yazı. Haklısınız, iflas etmek deyince akla hemen mali açıdan çöküntü, sıfırlanmak geliyor. Ama bu yazıdaki iflas farklı bir iflas. Bir Müslüman için asıl iflas etmek de budur desek, yeridir.
     Peygamberimizden (as) en çok hadis rivayet eden sahabe olan Ebu Hureyre'nin rivayet ettiği bir hadiste Efendimiz (as) şöyle buyurdu: 
   "Müflis kimdir, biliyor musunuz?" diye sordu. Ashabı:
  - Bizim aramızda müflis, parası ve malı olmayan kimsedir, dediler. Rasülullah (as):
  "Şüphesiz ki ümmetimin müflisi, kıyamet günü namaz, oruç ve zekât sevabıyla gelip, fakat şuna sövüp, buna zina isnad ve iftirası yapıp, şunun malını yiyip, bunun kanını döküp, şunu dövüp, bu sebeple iyiliklerinin sevabı şuna buna verilen ve üzerindeki kul hakları bitmeden sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları kendisine yükletilip sonra da cehenneme atılan kimsedir" buyurdular. (Müslim – Birr/Tirmizi- Kıyamet babları) 
        Hadis bize net bir şekilde şunu söylüyor: ibadetleriniz sosyal hayatınızı, sosyal ilişkilerinizi yönlendirmelidir. Aksi durum sizin zararınıza olabilir… Yani müslümanın hayat felsefesinde ibadet ayrı, sosyal hayat ayrı diye bir durum söz konusu olamaz… Sosyal hayatını da namazın, orucun kazandırdığı değerler doğrultusunda sürdürmek mümin bir kul için normal bir durum olmalıdır… Namazın ruhu ile yaşamak namaz sonrasında da ve her an Allah'ın kontrolünde, onun huzurunda olduğunun bilinci ile adımlamak hayat yolunu. Namaz mümine bu şuuru vermeli… Namazın peşinden gıybet etmek, dedikodu yapmak, onu bunun gönlünü kırmak, yalan söylemek, fesatçılık yapmak aslında bunu yapanın namazını da hakiki olarak değil de fıkhen kıldığını gösterir. Çünkü Allah Ankebut süresinde namazın fuhşiyattan ve her türlü kötülükten koruyucu özelliğinden bahseder. Orucun, Zekâtın, Haccın, Sadakanın yani tüm ibadetlerin de aslında yapanı bilumum fuhşiyattan koruyucu özelliği vardır. 
        Tıpkı Hud süresi 85-87. ayetlerde Hz. Şuayb'in kavminin ona söylediği gibi… Hz. Şuayb kavmini hakka, tek ilah olan Allah'a imana, ölçü tartı konusunda hile yapmamaya, yeryüzünde fesat çıkarmamaya ve karaborsacılık yapmamaya davet edince kavmi şöyle demişti : “Ey Şuayb tüm bunları yapmamamızı sana namazın mı emrediyor?” Hz. Şuayb'in kavmi namazın (ibadetlerin) insan hayatına etkisini çok iyi anlamış görünüyor. Ne yazık ki çoğu iman etmemişti de hüsrana uğradılar. Hz. Şuayb'in kavminin ifade ettiği gibi NAMAZ (İBADET) - SOSYAL HAYAT İLİŞKİSİNİ çok iyi özümsememiz gerekmekte. (Bu konu ile ilgili pek çok ayet ve hadis de bulunmaktadır.)
     Hâsılı; Efendimiz(as) bu hadiste bize şunu öğütlüyor: Ey kul, ibadetin ardından onun bunun gönlünü kıracaksan, ona buna iftira atacaksan boşa yatıp kalkma namaz kılıyorum diye… Ardından şuna buna söveceksen boşuna aç kalma oruç tutuyorum diye… Dönünce şu milletten insan şöyle, bu milletten insan böyle kötü diye konuşacaksan boşuna para harcayıp gitme kutsal diyarlara… Verdikten sonra verdiğinin on katı lafını yapacaksan, bırak verme zekâtı-sadakayı… Yapacaksan adam gibi yap… Hayatının her alanını kuşatsın kulluk bilinci…
Değerli okuyucularımızın mübarek üç aylarını ve bu geceki Regaip kandilini tebrik eder, bu zamanların kulluk hayatlarında yükselişlere vesile olmasını temenni ederim… Bu özel zamanlar değişim ve arınma demleridir… Çünkü her insanın değiştirmesi gereken bir yanlışı, eksiği vardır muhakkak; yapması gerektiği halde yapmadığı doğrular da bulunmaktadır… İşte bunları tespit etmek, onların muhasebesini yapmak ve ardından o yanlışlardan vazgeçerek kemal yolunda ilerlemek… 
       Regaip gecesinde de Allah'a olan özleminizi, iştiyakınızı artırmak, cennetine koşmak arzunu duymak, hatalardan vazgeçip doğru olanlara rağbet etmek… Çünkü Regaib rağbet etmek demektir… O'nun dışındakilerden(masivadan)  vazgeçip, Ona rağbet etmenin geceleridir bu geceler… İbadetle, Kur'an'la, Zikirle, Fikirle geceyi aydınlatmak ve gündüzleri bu aydınlığın ışığında geçirmek… 
      Üç aylar ve kandil gecelerimiz ' kulluğumuzun randımanı' nı kontrol ettiğimiz, eksik ise artırdığımız zamanlar olmalıdır.

436990 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Olay yeri

Tecavüze uğrayan genç kadın yakışıklı avukatına başından geçenleri anlattıktan sonra avukat sorar: - Peki, ne yapmamı istiyorsunuz? Kadın şehvetli bir şekilde: - Hele siz olay yerini bir inceleyin de... ...
Yemek Tarifi

Acılı Ezme

acili-ezme

Baklava

baklava

Pratik Pizza

pratik-pizza
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi