• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

DÜRÜSTLÜĞÜN MODASI YOK

Gökçe ÖZDEŞ


2012-05-18

gokceozdes87@hotmail.com
 

Dürüst ve itibarlı  insanın tarifi konusunda tereddüde düştüm ve araştırdım. İnternette bir çok tanımı vardı. Dürüst insan verdiği sözün arkasında duran, yalan ve riyadan uzak, başkalarının arkasından konuşmayan, ezileni ezmeyen, ezdirmeyen,kendinden çok, başkalarından az şey bekleyen,hakkını, hukukunu bilen ve savunan, haksız olduğunda kendi aleyhine karar verebilen, sözü ve davranışları birbiri ile çelişmeyen,toplum içerisinde davranışlarından dolayı itibar gören kişi olarak ortak bir tanımda karar kıldım.

           Tanımda dürüst insan için uygun görülen ” toplum içerisinde davranışlarından   dolayı itibar gören” kısmının son yıllarda insan topluluğunun göstermiş olduğu davranışlara pek uymadığını düşündüm ve  tanımdan çıkarılması için elimden  ne geliyorsa yapmaya karar verdim. Zaten bu cümlenin tanımdan çıkması ile de dürüst insan için söylenmiş diğer cümlelerde kendiliğinden değişeceğini düşünüyorum. Ya da hep  beraber bu dürüstlük olgusunu  tedavülden kaldıralım diye öneriyorum.

       Dürüst olmanın pek bir modası kalmadı. Çocuklarımıza yalan söyleme, hırsızlık yapma, çevrendeki insanlara saygılı ol, hak yiyip, hukuk çiğneme, herkes için iyi duygular besle, mazlumu gözet, kimsenin malına göz dikme gibi nasihatler de  bulunmuyoruz artık. Bu sözlerin önemsizliği  toplumumuzda kanıtlanmış zaten.  Yalan söylerken inandırıcı yalan söyle, hırsızlık yapacaksan büyük çal, hedefe ulaşmak için merdiveni kullanma, kim geçerse önüne çiğne çık, güçsüzlere bir tekme de sen at, ideallerin peşinden koşma,devrin adamı ol,sorma, sorgulama  diye nasihatler günümüz şartlarında en geçerli olanları.   

        Toplum olarak davranış bozukluğu içerisindeyiz. Değer yargıları değişmiş, iyi kötü kavramı birbirine karıştırılmış. Dürüstlük yalnızca harflere yüklenmiş fazilet durumunda. Çocuklarımız ve gençlerimize model olacağız desek, onlar hangi rolümüzü benimseyecekleri konusunu çözecek durumda değiller. Ağzımız başka söylüyor, biz başka yaşıyoruz.Çelişkiler içerisindeyiz.menfaatlerimiz her şeyin üzerinde geliyor.Değer yargılarımızı menfaatlerimiz belirliyor.Dürüstüz diye milletçe kendimizi kandırıyoruz.Tek kurtuluş yolumuz, kendi gerçeğimizi yüzümüze haykıracak kadar cesur  olmaktan geçiyor…Eğer bunu yapabilecek kadar cesursak tabi ki…

       Dürüstlüğün her ne kadar modası geçmiş olsa da, hala dürüst insanların var olduğuna inanıyorum..Bu insanlar hep zarar görseler, hep hırpalansalar da   bir çok insana ışık tutacaklardır.

 

510015 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Tanımazsın...

Yeni baba olmuş adam bebeği kucağına alıp : - Yarabbim bu ne kadar güzel bir çocuk, su gözlere bak hele burun hokka gibi sence kime benzemiş ? Kadın cevaplar : - Sen tanımazsın... ...
Yemek Tarifi

Çikolatalı Kurabiye

cikolatali-kurabiye

Peynirli Mufin

peynirli-mufin

Zeytinli Makarna Sosu

zeytinli-makarna-sosu
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi