• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Düşünmeyi öğrendim.

Gökçe ÖZDEŞ


2012-02-06

gokceozdes87@hotmail.com
 

Düşünmeyi öğrendim.

 Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim.

Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrendim.

Mevlana

           DÜŞÜNCEYİ DEĞİL,DÜŞÜNMEYİ ÖĞRENELİM  

          “ Birileri benim yerine düşünsün, planlasın, uygulasın, ben bu düşüncenin ve uygulamanın arkasından devam ettireyim ve  rahat edeyim” diyen  insanların,  tüketen ve uygulayan kısımlarının hızla geliştiğini, düşünen ve  yaratıcılık ruhunun da giderek dibe vurduğunu görmemek için kör olmak gerekir.

          Toplum olarak  rahatımıza düşkünüz. Yıllarca  bizden öncekilerin yaptıklarının tekrarı olarak sürdürdük hayatımızı. Hatta sürdürmeye de devam edeceğiz. Okullarımızda yalnız hazır  düşünceleri okuttuk ve öğrettik. Düşünülmüş ve benimsenmiş kalıpların dışına çıkmamak için kurallar koyduk. Her insanın farklı yönlerini ortaya koymasını sağlayan eğitim sistemini değil de, tek tip birey olma anlayışını benimsedik. Düşünenlerin düşüncelerini okuduk, ezberledik. Bu düşünceleri eleştiren düşüncelerimizi koyamadık ortaya. Çünkü birileri bizim için bunları yapıyordu zaten. Farklı olmayı öğrenmedik. Ne farklı olmayı öğrenebildik, ne de fark yaratana sahip çıkmayı. Sürekli şekilde birbirimizi tekrarladık. Her şeyi taklit ettik. Taklit ettiklerimizde bile en ufak bir düşünce eklemedik. Zaman zaman eleştirdik. Ama eleştirirken de yeni çözümler için hiç çaba göstermedik. Hazır düşüncelere sahip çıkmak alışkanlıklarımız olup, ayaklarımıza dolansa da vazgeçmedik. Eğitim ile öğretimin birbirinden ayrı düşünülmeyeceğini savunsak da öğretimi ön plana çıkarıp yalnız bilgi veren okulların oluşmasına çanak tuttuk.

        Hazır düşüncelere yöneldik. Hazır yiyecek ve giyeceklerin yanında neredeyse hazır düşüncelerin de  raflarda olmasını istiyoruz. Duygu ve düşüncelerimizi ortaya koymaktan çekiniyoruz. Kalıplaşmış hayat anlayışımızı devam ettirmek tembellik adına işimize geliyor. Araştıran, sorgulayan ve değişiklik yapmak isteyen insanların da rahatımızı kaçırmasından korkuyoruz. Bu da bizi sıradanlaştırıyor. Artık değişmeliyiz…Her insanın farklı bir özelliği var. Bunların ortaya çıkarılmasına yardımcı olalım. Bunu başarmak için çaba harcayalım. Kısaca; Düşünceyi değil , düşünmeyi öğrenelim.

 

533524 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Sigorta

Sigortacının biri orduya gider. Askerler içtimadadır. Baslar anlatmaya: -"Ben size sigorta satmaya geldim. Sigorta olmayanlar savaşa gittiğinde beynine bir kursun yerse, ailesi hiç para alamaz; sigortalı olanların ailesine ise, devlet yüklü bir para öder. Simdi kimler sigorta yaptırmak istiyor?" ...
Yemek Tarifi

Domates Çorbası

domates-corbasi

Sebzeli Pilav

sebzeli-pilav

Fırında Sütlaç

firinda-sutlac
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi