• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

ERKEN YAŞLANMAYALIM

Gökçe ÖZDEŞ


2012-03-12

gokceozdes87@hotmail.com
 

          Bizim memleketin insanlarının erken yaşlandığına iyice inandım artık. Bedende   çizgiler yavaş yavaş kendini gösterirken ,ruh dörtnala yaşlılık moduna giriveriyor. Çevre de elbirliği ile buna çanak tutuyor.

       Toplumumuzda kadınlar erkeklere göre daha çabuk yaşlanıyor, ya da yaşlandırılıyor. Otuzunu  geçmiş  bir kadın ister istemez belirli kalıplara sokulup şekillendiriliyor. Büyük  şehirlerde  bu yaş sınırı biraz daha yukarılarda  kendini gösterse de genel anlamda kadının kırk yaşı dönüm noktası oluyor. Kadınlar için sınırlar epey belirgin iken, erkeklere özgürlük konusunda biraz daha  cömert davranılmış. Erken yaşta evlenmelerin sonucunda, henüz içindeki çocuğu bile tam olarak büyütememişken, büyük anne ve büyük baba olunmuş. Omuzlara yüklenen sorumluluk ile iki arada, bir derede kalınmış, ellisinde de direk köşe yastığı muamelesine maruz bırakılmıştır.

       Bizim memleketimizde erken emeklilik ile birlikte yaşlılıkta  epey erkene çekiliyordu. Kırsal kesimde otuz beşinde çoluğu çocuğu evlenen her insan büyük ve yaşlı sayılırken, işçi ve memur kesiminin kırklı yaşlarda emekli olması ile yaşlı sınıfına dahil oluyordu. Erkek,  kahvehane köşelerinde, kadın ise elinde terliği ev  oturmalarında buluveriyordu kendisini. Kırklı yaşlar, insan için en verimli çağlar olmasına rağmen, hayatın kenarına çekilip, ömrün geri kalanını harcamaya çalışmakla başlıyor zaten yaşlılığımız. Yaşam standardını iyileştirilmek koşulu ile emeklilik yaşının yukarılara çekilmesini olumlu bulurken, emeklilerin kaderlerine terkedilmelerine de tepkiliyim. İnsanların en huzurlu olacak zamanlarında geçim sıkıntıları çekmeleri onların daha da erken yaşlanmalarına neden oluyor. Gençliklerinde çevresel baskıların sınırladığı yaşamları, yaşlılıklarında parasızlıkla birleşince ortaya  ruh ve beden sağlığı bozulmuş insanlar çıkıyor. Oysa bakıyorsun Avrupalı yaşlılar seksenli yaşlarında dünya turları yapıyor. Bu tamamen ekonomik durumları ile ilgili. Ama gönüllerini kısıtlamadan yapmaları ise yaşama farklı pencereden bakma isteklerinden geliyor. Onlar kendileri için yaşıyorlar. Kendilerini özel hissediyorlar. Onlarda hayata kazık çakmayacaklar. Elbette her güzel şey gibi yaşamın sonu olduğunu onlarda biliyorlar. Bizden tek farkları  önlerine serilmiş nimetlerden en iyi şekilde yararlanmaları.

     Hiç kimse kendisine biçilen ömürden fazla yaşamayacak. Bize sunulan ömrü doğru kullanırsak, yaşlanmak için acele etmez ve ettirilmezsek,” daha yapacak çok işimiz var” cümlesini hayata geçirirsek inanın yaşlanmayacağız. Bedenler yaşlanabilir ama bedeni yöneten ve ona güç veren ruhtur.

     Sağlıklı ve huzurlu yarınlar diliyorum…..

 

 

526021 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Dönmeler

Bir gün yıldırım akbulut yolda iki otostopçu dönmeyi arabasına almış. Bir süre gittikten sonra dönmelerden biri, -Biz dönmeyiz demiş, Akbulut da, -Bu kadar yol geldikten sonra dönülmez zaten. demiş.... ...
Yemek Tarifi

Güveçte Mantar (2 Kişilik)

guvecte-mantar-2-kisilik

Çikolatalı Kurabiye

cikolatali-kurabiye

Karışık Pizza

karisik-pizza
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi