• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Enflasyon ve Faiz

Hakan DENİZGEZEN


2014-05-30

haber@akcakocahaber.com
 

Son günlerde her yerde, MB (Merkez Bankası) nın faiz indirimi, özerkliği v.b. üzerinden faiz problemimiz ve enflasyon ile ilgili hükümete çatıyorlar. Hani benim hükümetin makro iktisat politikalarını çok beğendiğimden değil de bir şeyi eksik söylediklerinden bu konuya eğilme ihtiyacı hissettim.

Bakın genel ekonomi yazarları veya kendisi ekonomi alanında yazı yazanların aldandıkları konu şu. Enflasyon ve faiz bağlamında asıl sorun enflasyonun veya faizin bulunduğu nokta değil. Sorun enflasyon ve faizin öngörülebilir olmamasından kaynaklanıyor.

Şöyle örnek verelim. Diyelim ki ülkemizde 10 yıl boyunca enflasyonu %9, faizi de %12 civarına sabitleyelim. Yani bu ortamda reel faiz %3 oluyor. 10 yıl boyunca bunun sabit kalacağını veya çok az hareket edeceğini bilen yatırımcı bu koşulda yatırım yapar. Çünkü alacağı ve vereceğini biliyordur. Ama aynı yatırım ortamında yapılan bir yatırımda enflasyon ve faiz düştüğünde veya çıktığında oyun kurallarının yeniden yazılması gerekir.

Ayrıca aşırı düşük faiz ortamında bireylerin sabit yatırım miktarı veya tüketimleri arttığı için, mal ve hizmetlerin fiyatları faizin düşüşü ile doğru orantıda reel bazda artmaktadır.

Örneğimizi şöyle verelim. Mevcut durumda konut satın almak isteyen bir birey %15 yıllık maliyet oranından 100 Bin TL kredi kullanıp konutunu alsın. Bu faiz oranından birçok kişi faizlerin yüksekliği nedeniyle konut alımına yanaşmayacaktır. Çünkü ilerleyen dönemlerde faizler düşecek ve bireye düşen aylık ödeme miktarı da dolaylı olarak düşecektir. Var sayımımız gerçekleşsin. Faizler yıllık maliyet oranıyla %8 lere insin. Bu sefer de uygun koşullar dolayısı ile birçok kişi konut sahibi olmak isteyecek ve piyasada bulunan konut sayısı yetersiz kalacağından konut fiyatları da reel bazda artış gösterecektir. Yüksek faizden alınmayan konutta faize gidecek para bu seferde yükselen konut fiyatına gidecektir. Aynı zaman da yükselen konut fiyatları, ülkenin GSYH nı sanal şekilde yükseltecektir.

Bunun önüne geçemez miyiz? Evet geçebiliriz ancak bunun için çok sağlam ve güvenilir bir ekonomi politikası gerekli. Politika yapıcıları uzun vade de enflasyon ve faiz hedeflerini tutturmaları gerekmekte ki, piyasaya yatırım güveni gelsin.

Sonuç olarak asıl problemimizin faizin ve enflasyonun bulunduğu nokta değil, faiz ve enflasyonun uzun vade de öngörülebilir olmamasıdır.

Bunun ana nedeni de her yıl verdiğimiz cari açıktır. Cari açığın nedeni de hala ihraç ettiğimiz ürünlerin kilo başı değerinin 2 doların altında kalmasıdır.

Yani klişe olacak ama bir kamyon domates satıp bir kol saati alırsan olacağı budur.

336483 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Böyle boyarız

Kayseri`ye yeni gelen yabancı, ayakkabısını boyatırken boyacıya takılmış : -Siz Kayserililer eşeği boyayıp babanıza satarmısınız.Nasıl yapılır bu iş? Boyacı, fırça sallamayı sürdürerek : -İşte, demiş, eşeği böyle boyarız! ...
Yemek Tarifi

Cheesecake

cheesecake

1.Yayla Çorbası

1yayla-corbasi

İsot Sosu

isot-sosu
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi