• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Fındık Horonu

Hakan DENİZGEZEN


2014-07-05

haber@akcakocahaber.com
 

Evet başlık biraz ilginç olsun istedim.

Gelin görün ki öyle ama.

Bir tarafta fındık ve mamulleri ihracatçıları diğer tarafta ziraat odaları, rekolte tahminlerini açıklıyorlar ama arada neredeyse %40 lık bir fark var. Yani bu demek oluyor ki birisi yalan söylüyor.

Ziraat odaları genelde 350 bin ton olarak belirttikleri rekolteyi diğer taraf 500 bin ton ve üzeri olarak söylüyor.

Tabi ki iktisadi olarak iki tarafta üyelerini korumaya çalışacak ama bu kadar yanlış bilgilendirme üreticilerin de kafalarını karıştırmış durumda.

Şahsen ben ne 500 bin ton olacağını ne de 350 bin da kalacağını düşünüyorum. İkisinin ortasında bir yerde yani 425 bin ton civarı bir rekolte bekliyorum. Yani ortalamasını aldım.

Türkiye 204-2011 yılları arasında ortalama 550 bin ton fındık üretmiştir. Bu yıllarda en düşük 2004 senesinde 350 bin ton fındık üretilmiştir ve 2004 teki fayat yükselişini çoğumuz hatırlıyoruzdur.

Biz varsayımımızı yüksek tutalım, diyelim ki 425 bin ton fındık çıkacak. Bu 50 randıman üzerinden 212,5 bin ton fındık demektir. Bu rakam iç piyasada hiç fındık tüketilmediğini farz etsek bile Türkiyenin ihracatını karşılamadığı ayan ve beyan ortadadır.

Gelelim iç piyasa tüketimine, mevcut verilere göre Türkiye en az  60 bin ton (2005-2006) iç piyasada fındık tüketiyor. Yani; 425 bin ton rekolte 60 bin ton iç piyasada satılırsa, 365 bin ton ihracat için fındık kalır. Bunlar kabuklu fındık miktarı olduğu için bölü 2 yaparak 50 randıman üzerinden 182,5 bin ton ihracata fındık kalır.

Gördüğünüz gibi fındıkta bir açık olduğu çok nettir. Rekolteyi arttırsak da, iç tüketimi kıssak da fındıkta en aşağıdan iç fındık olarak 70-80 bin ton açık mevcuttur.

Yani fiyatların yönü her halukarda yukarı olacaktır.

 

Son bir not: Ticaret odalarının ya da üyelerinin fındık rekoltelerini doğru tahmin ettiklerine dair iddiaları var ancak bizim de o tahminleri tutturmak için neler yaptıkları konusunda bilgilerimiz olduğu yönünde iddiamız var.

 

Not: İstatistiki bilgiler TMO FINDIK SEKTÖR RAPORUndan alınmıştır.

327416 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Görmek istemem

Kayserilinin biri berbere gitmiş.Sırtını aynaya dönerek berber sandalyesine ters oturmuş. Berber : -Efendim niçin ters oturuyorsunuz? diye sorunca şu cevabı vermiş : -Zabah zabah Gayserili yüzü görmeğ istemem de! ...
Yemek Tarifi

Kıymalı Pide

kiymali-pide

Kandil Simidi

kandil-simidi

Ispanaklı Börek

ispanakli-borek
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi