• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Fındık Horonu Devam

Hakan DENİZGEZEN


2014-09-30

haber@akcakocahaber.com
 

Evet daha önce Fındık Horonu başlıklı yazımı okuyanlar hatırlayacaktır. Fındıkta bir üretim açığının meydana geleceğini daha önceden belirtmiştim. Durum aynen tahmin ettiğim gibi gerçekleşti. Daha önceleri 500 – 550 bin ton rekolte bekleyenler, rekolte tahminlerini 400 bin tona indirdiler. Yani piyasayı yanıltmaya yönelik hamle yaptıklarını kabul ettiler.

Bunlar geçtiğimiz aylarda olanlar. Biz önümüze bakalım. Mevcut durumda, üretici fındık ihracatçısı tarafından stokçulukla suçlanıyor. Ürünü piyasaya sürmüyor, emanete vermiyor deniyor. Bol fındık dönemlerinde alıştılar, bol bol emanete fındık almayı, fiyatı 3,5 TL ve 6,5 TL arasında gezdirmeyi, bol bol karları cebe indirmeyi, rekolte çökünce sudan çıkmış balığa dönüp, ağızlarından çıkanları kulakları duymuyor. Yanlış rekolte tahmini yapıp, piyasayı maniple etmek isteyen fındık ihracatçıları, şimdi de üreticiyi stokçulukla suçluyorlar.

Siz FİSKOBİRLİK’in iflas ettiği senenin ardından 1,7 TL den fındık alırken millet size böyle şeyler söylüyor muydu? Sizin yaptığınız resmen gocunmak, yarası olan gocunur. Yemek yediği kaba tükürmek denir buna, ne demek üretici stokçuluk yapıyor? Bu ne haddini bilmezlik? O üretici olmasa sen neyi alıp satacaksın? Hem fındığın para etmesinde senin ne zararın var (tabi kesin anlaşmaları düşük fiyattan yapmadıysan) ? Ülkene döviz kazandıracaksın işte daha ne? Niye patırdıyorsun?

Bu arada hükümet fındık 15 TL geçtiği takdirde müdahale edecekmiş. Fındık düşükken serbest piyasayı savunan hükümete ne oldu da serbest piyasadan vazgeçti. Hem neyle müdahale edecek? Türkiye’de fındık yoksa dünyada da yoktur. Gürcistan’dan kilosuna 25 TL mi verip alacak fındığı? 2 Konteynır mal söylese Gürcistan’a orada fiyat 30 TL ye çıkar. Tekrar ediyorum Türkiye’de Fındık yoksa dünyada da yoktur. Olsa da olan kimseye yetmez.

Fındık için bayram sonrası 18 TL.’ler konuşuluyor. Devamında da 20-22 TL. gibi rakamlar dolaşıyor piyasada.

Hep ihracatçıya vurduk biraz da hükümete yüklenelim. Fiskobirlik batık durumda olmasaydı elinde kesin bir miktar fındık olurdu ve fındık bu gün 15 TL değil 10 TL civarlarında olurdu. Herkes kazançlı çıkardı. Ofis de fındıktan çıktığı için artık tamamen Amerikan kapitalizmi hakim fındıkta. Yani piyasanın dediği olacak. Hele ki mart aylarında yaşanacak 2. bir don vakasında fındık 30 TL leri aşar ve kimsede tutamaz. Bunun müsebbibi kim? Tabi ki AK parti hükümetleri. Fındıkta taban fiyat uygulamasını bırakıp serbest piyasa dedi ama bu günleri kimse (Hükümet ve ihracatçılar) düşünmedi. Nasılsa üreticiyi köle gibi çalıştırıyor kaymağı da bölüşüyorlardı. Ama birisi bu planı böyle kimseye sormadan bir gecede bozar ki o birisi yeri göğü ve arasındakileri Kün (OL) diyerek yaratmıştır.

Ne diyelim, Alma Mazlumun Ahını, Çıkar Aheste Aheste.

299791 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Servet

İki fakülte arkadayı yıllar sonra sokakta karşılaşır, biri diğerini eve yemeğe davet eder... - Oğlum bu ne ev böyle be, su salonun büyüklüğüne bak! Nereden buldun bu kadar parayı birader? Duvarlarda nadide tablolar... - Gel göstereyim, gel şu pencerenin önüne... Şuradaki otoyolu görüyor musun? -...
Yemek Tarifi

Menemen

menemen

İspanyol Karidesi

ispanyol-karidesi

Roka Salatası

roka-salatasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi