• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Fındık Oyunu

Hakan DENİZGEZEN


2014-04-20

haber@akcakocahaber.com
 

Fındıkta dönen oyunlar, yıllardır bitmedi tükenmedi.

Fındık ihracatçıları yıllardır, üreticinin elinde ki ürünü ucuz fiyattan dışarıya satarken, hiç ses yoktu, Doğu Karadenizde fındığın çoğu yandıktan sonra, kendi sorumlulukları nedeniyle ithalata yöneldiler.

Amaç ÜRETİCİNİN ELİNDE Kİ FINDIĞI UCUZA KAPTMAK.

Gelin şöyle bir hesap yapalım. Dünyanın yıllık fındık ihtiyacı 850 bin ton bunun %70 Türkiyeden karşılanıyordu. Yani yaklaşık 600 bin ton fındık Türkiyeden karşılanıyordu. Geçtiğimiz sene rekolte 550 bin ton civarı çıkması bekleniyor. Yani bu seneyi açıkla kapatıyoruz.

Yaşanan zirai don nedeniyle en iyi tahminler bile 450 bin ton rekolteyi gösterirken, dünya genelinde 150 bin ton fındık açığı var, ithalat yapsalar da bu Dünyanın fındık ihtiyacını değiştirmeyecek. Yani dünyanın 150 bin ton daha fındığa ihtiyacı var. İthalat yapmakla olmayan fındık artmaz. Sonuçta bu ihtiyaç ortada ve dışarıda da fındık fiyatları artacaktır.

Keza bir sonraki seneye de bu senenin zirai don olayı etkileyeceğinden fındık fiyatlarının aşağı düşme şansı yok. Yurt dışından getirecekleri fındığı ucuza getirebileceklerine inanmıyorum.

Ucuz fındık satıp stoksuz çalışan sanayiciye bu mübahtır. Geçen yıl 301 bin ton fındık ihracatı yapılmış. Bunu 220 bin tonda tutup 80 bin ton fındık depolarda dursaydı bu böyle olmazdı. Ancak ucuz fındık alıp üreticinin emeğini bedavadan yurt dışına pazarlamak varken niye yapsınlar. Şimdi tutturmuşlar bir sezon ithalat dünyanın sonu değildir diyorlar. Kesinlikle ithalata karşıyız. Fındık fazla olduğu zaman stok yapmayan sanayici, olmadığı zamanda ithalat yapmamalıdır. Aksi fındık üreticisine zulme girer.

Amaç üreticinin elinden fındığı ucuza almak her zaman ki gibi. Bu tür söylentilere kulak asmayıp, hükümetin ithalata izin vermesine engel olmak için STK’ları harekete geçirmek lazım. Sonuçta hükümet oyları ihracatçılardan değil Karadenizde fındık üreticisinden alıyor.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi hükümetin böyle bir hamle yapması ayağına sıkmakla eşdeğerdir.

Her zaman ki gibi üretici fındık ihracatçısından akıllı olmak zorunda. Gidin kardeşim AK parti ilçe, il başkanlıklarına, deyin ki fındık ithalatına izin verecekmişsiniz? Var mı bunun aslı. Sormakla dil aşınmaz. Oy verdiyseniz, verdiğiniz oyun hakkını da sorun.

Son söz. Sizin hakkınızı sizden başka kimse aramaz. El elin eşeğini türkü çağırarak arar.

349605 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

övünmek gibi olmasın

bir gün bir adam haydarpaşaya gitmek için bir başka adama yolu sorar ve dier adam: -bende haydarpaşaya gidiyorum gelin götüreyim benle gelin, der yolda gelirken bunlar konuşmaya başlar adres soran adam nerelisiniz bayım der ve diğer adam -nevşehir ya siz -bende kırşehirliyim, der yolun so...
Yemek Tarifi

Etimek Tatlısı

etimek-tatlisi

Ananaslı Pilav

ananasli-pilav-2

Akçabat Köftesi

akcabat-koftesi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi