• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Fındıkta Neler Oluyor

Hakan DENİZGEZEN


2013-11-30

haber@akcakocahaber.com
 

Son günlerde fındık fiyatları iyice gevşedi. 6,70 TL. lere kadar çıkan fiyat dün 6,05 lere kadar geriledi.

Herkes  fiyatların ne olacağı konusunda fikir üretiyor. Sebep olarak da. “İspanyanın Avrupa Birliğine  Türk fındığını almayın Fındıkta zehir var” iddasını dile getiriyor.

Bunun üzerine bir araştırma yaptım ve araştırmanın sonuçları şöyle.

İspanya böyle bir şey demiş mi?

Hayır dememiş. İspanya’nın şikayeti Türkiyenin fındığa uygulanan denetimlerin azaltılması yönünde ki baskısının yanlış olduğudur. Bakın açıklama şöyle.

“Katalunya Tarım Ürünleri Kooperatifler Federasyonu sözcüsü Roger Palau, Türk fındığın da aflatoksin maddesi var suçlamalarını yapmadıklarının altını çizerek Avrupa Komisyonu'ndan sadece Türkiye'den gelen fındığın daha sıkı kontrollerden geçmesini istediklerini söyledi. Rojer Palau, Türk Hükümeti'nin Avrupa Komisyonu'na baskı uygulayarak kontrollerin hafifletilmesini istediği bilgisi geldiğini hatırlatarak "Şayet bu gerçekleşirse o zaman aflatoksinli fındıklar birliğe giriş yapar biz buna karşıyız" dedi.” (Bknz: Fındık Fiyatları)

 

Şimdi gelelim fındığımızda aflatoksin var mı konusuna. Üretiği fındığı yemeyen var mı? Yok. Peki ürettiği fındığın zehirli olduğunu düşünen bir kişi var mı? Yok. Herkes fındığını gönül rahatlığı ile tüketiyor. Bu da bize fındığımızın temiz olduğunu kanıtlıyor. Kaldı ki 2 sene önce fındık rekoltesinin düşük olması nedeniyle TMO’nin (Toprak Mahsülleri Ofisi) depolarında duran kaç yıllık fındıklar Avrupa’ya pazarlandı. Avrupa da hiç sesini çıkartmadan paşa paşa aldı.

Bunlar büyük tüccarların üreticinin elinde ki fındığı ucuza kapatma sevdasından başka bir şey değil. Yukarıda ki açıklamada da gördüğünüz gibi İspanyanın denetimlerin düzgün yapılamsından başka bir isteği yok. Yani bizim büyük tüccarlarımız üreticinin elinde kalan %20 fındığı (kaynak: Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Alaettin Gülal) nasıl daha ucuza kapatırız sevdasından başka bir şey değil.

Üreticimiz akıllı olmak zorunda aksi taktirde bu tür oyunlarla ürününü elinden değerinin altına almaya çalışanlar her zaman olacaktır.

 

375820 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Oje

Irza geçme davasinda yargiç, davaci Sarışın kadina sorar: - Sanik üzerinize atildi, elbiselerinizi yirtti ve siddetle size saldirdi. Peki, kendinizi hiç savunmayi denemediniz mi? Kadin: - Onu yapamadim sayin yargiç, tirnaklarimin ojesi henüz kurumamisti. ...
Yemek Tarifi

Biber Soslu Börek

biber-soslu-borek

Fındıklı Kurabiye

findikli-kurabiye

Makarna Böreği

makarna-boregi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi