• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca
Fındık fiyatları sezon sonrası yükseldi!         Kurugöl Köyünde Yangın         TMVFL BATI KARADENİZ BÖLGESİNDE İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK         Dünya Genelinde Yaşanan Böcek Krizi İle İlgili Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesinin Yer Aldığı Çalışma Grubunun Makalesi Nature Dergisinde Yayınlandı         VALİLİKTE AYLIK YATIRIM İZLEME VE DEĞRELENDİRME TOPLANTISI         Düzce Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Tarafından Yapılan Çalışmalar         Düzce Emniyet Müdürlüğünden UyuşturucuOperasyonu         AKÇAKOCA CHP TARİHİNDE İLK DEFA BİR KADIN ADAY OLDU         Akçakoca TSO’ dan Eğitim Yardımı Yapıldı         "Doğa Yürüyüşü" ve "Oryantiring" Eğitimleri Başladı         Vali dağlıdan Teşekkür belgesi         5 yaşa anaokulu zorunlu hale geldi         İBRAHİM ERCAN’DAN İL MÜDÜRÜ YAZICI’YA “HAYIRLI OLSUN”         DÜZCE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI VE DÜZCE TEKNOPARK’TA FAALİYET GÖSTEREN FİRMADAN BÜYÜK BAŞARI         YANMAZ ALAPLI’YA TEŞEKKÜR ETTİ         2020 yılı itibariyle vergi, harç ve cezalara yüzde 22,58 zam geliyor.         Üniversite Öğrencileri Sabah Namazında Buluştu.         Son dakika! Ekim 2019 enflasyon rakamı belli oldu         Temel Karamollaoğlu ikinci kez genel başkanlığa seçildi         Keşir'den Akçakoca Devlet Hastanesi'ne ziyaret         
IMKB:90186USD:6,1028EURO:6,9689ALTIN:233,144

Fındıkta Tanıtım Grubu Ne Yapar

Hakan DENİZGEZEN


2015-02-17

haber@akcakocahaber.com
 

Fındıkta yine üretici Suçlanıyor. Fındık Fiyatı FTG (fındık Tanıtım Grubu) tarafından yüksek bulunuyor. Fındık hakkında akıl tutulmaları devam ediyor.Çifte kavrulmuş fındığın kilogramı 100 liradan satılıyor diye ver yansın yapılıyor Hürriyet Gazetesi gibi büyük bir gazetede ve suçlu yine üretici oldu. 

Fındık tanıtım grubu 6 TL. ye fındık almaya alıştığı için, 17 TL.  olan fındık fiyatı ağırlarına gidiyor. Lakin Pazarda bir kilo zeytin kaç lira haberleri yok. Bu yıl 3 milyar dolar ve üzeri fındıktan ihracat bekleniyor. Fiyatı düşürüp ihracat beklentisinin aşağı inmesini istiyor.  

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı İlyas Edip Sevinç, geçen yıl yaşanan don olayının rekolteyi yarıya düşürdüğünü, fiyatların yükselmesinin normal olduğunu söyledi. Fındığın kilogramının piyasada 100 liraya dayanmasına ilişkin Sevinç, "Piyasa kendi içinde dengesini bulur. Kavrulmuş fındığın 2012 yılında 12 liraya da satıldığını gördük, arz-talep dengesi bu... Rekolte geçen yıl yarıya yakın düşünce spekülatörler devreye girdi. Her üründe spekülatör vardır tabii ama şimdi 70 liraya 100 liraya kimse fındık yiyemediğine göre fiyatlar düşecektir. Bu fiyatların devam etme şansı yok" değerlendirmesini yaptı.

Lakin piayasada 50 randıman kabuklu fındık bu günlerde 17 TL. civarında işlem görüyor. bunun iç fındık hali kırma maliyeti ile 35 TL olsun. Kavurması 40 TL. diyelim. 10 Tl de üzerine koyalım, etti size 50 TL.

100 TL rakamı komik bir rakamdır. Böyle bir fiyat varsa, fındık tanıtım grubu bu fiyata müdahale etmelidir. Çıkıp böyle saçma sapan açıklamalar da bulunmamalıdır.

Sene başından beri bu kaçıncı spekülatif açıklama, fındık tanıtım grubunun amacı fındığın fiyatını aşağı çekmek midir? Yüksek bir fiyat varsa git kardeşim orda normal fiyattan sat fındığı bir işe yaradığını göster. Çıkıp böyle saçma sapan spekülatif açıklamalarla insanları fındığın yanından uzaklaştırma. 

Ama sizin amacınız üreticinin elinden fındığı 1 e alıp (17 ye al 100 e sat sizin örneğiniz siz yakalandınız) 5 e satmak olduğu için sürekli bu tip açıklamalarda bulunuyorsunuz.

Lakin daha öncede yazdığımız gibi sizin oyunlarınızı (geçen sene garanti anlaşmaları 6 TL. den yapanların halini gördük.) bozacak büyük bir güç var. Kainatı yöneten.

Benden söylemesi muhtemel rekolte bu yılda 450 bin tonu geçmeyecek. Batı Karadenizin bir çok yerinde fındık yok senesi. Yine 6 TL den garanti anlaşmalar yapıp sonra ağlamayın.

Herkes akıllı olsun. Böyle saçma sapan açıklamalardan da kaçınalım. Sizde fındıktan ekmek yiyorsunuz bizde, biz yediğimiz tekneye tükürmüyoruz. Siz de tükürmeyin.

282296 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

3 tip yalan vardır.

3 Tip Yalan vardır. Lanetli yalanlar, pembe yalanlar, ve dergilerdeki karşılaştırmalı ürün incelemeleri ...
Yemek Tarifi

Soğan Çorbası

sogan-corbasi

Zeytinyağlı Taze Fasulye

zeytinyagli-taze-fasulye

Roka Salatası

roka-salatasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi