• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Fındıkta Tanıtım Grubu Ne Yapar

Hakan DENİZGEZEN


2015-02-17

haber@akcakocahaber.com
 

Fındıkta yine üretici Suçlanıyor. Fındık Fiyatı FTG (fındık Tanıtım Grubu) tarafından yüksek bulunuyor. Fındık hakkında akıl tutulmaları devam ediyor.Çifte kavrulmuş fındığın kilogramı 100 liradan satılıyor diye ver yansın yapılıyor Hürriyet Gazetesi gibi büyük bir gazetede ve suçlu yine üretici oldu. 

Fındık tanıtım grubu 6 TL. ye fındık almaya alıştığı için, 17 TL.  olan fındık fiyatı ağırlarına gidiyor. Lakin Pazarda bir kilo zeytin kaç lira haberleri yok. Bu yıl 3 milyar dolar ve üzeri fındıktan ihracat bekleniyor. Fiyatı düşürüp ihracat beklentisinin aşağı inmesini istiyor.  

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) Başkanı İlyas Edip Sevinç, geçen yıl yaşanan don olayının rekolteyi yarıya düşürdüğünü, fiyatların yükselmesinin normal olduğunu söyledi. Fındığın kilogramının piyasada 100 liraya dayanmasına ilişkin Sevinç, "Piyasa kendi içinde dengesini bulur. Kavrulmuş fındığın 2012 yılında 12 liraya da satıldığını gördük, arz-talep dengesi bu... Rekolte geçen yıl yarıya yakın düşünce spekülatörler devreye girdi. Her üründe spekülatör vardır tabii ama şimdi 70 liraya 100 liraya kimse fındık yiyemediğine göre fiyatlar düşecektir. Bu fiyatların devam etme şansı yok" değerlendirmesini yaptı.

Lakin piayasada 50 randıman kabuklu fındık bu günlerde 17 TL. civarında işlem görüyor. bunun iç fındık hali kırma maliyeti ile 35 TL olsun. Kavurması 40 TL. diyelim. 10 Tl de üzerine koyalım, etti size 50 TL.

100 TL rakamı komik bir rakamdır. Böyle bir fiyat varsa, fındık tanıtım grubu bu fiyata müdahale etmelidir. Çıkıp böyle saçma sapan açıklamalar da bulunmamalıdır.

Sene başından beri bu kaçıncı spekülatif açıklama, fındık tanıtım grubunun amacı fındığın fiyatını aşağı çekmek midir? Yüksek bir fiyat varsa git kardeşim orda normal fiyattan sat fındığı bir işe yaradığını göster. Çıkıp böyle saçma sapan spekülatif açıklamalarla insanları fındığın yanından uzaklaştırma. 

Ama sizin amacınız üreticinin elinden fındığı 1 e alıp (17 ye al 100 e sat sizin örneğiniz siz yakalandınız) 5 e satmak olduğu için sürekli bu tip açıklamalarda bulunuyorsunuz.

Lakin daha öncede yazdığımız gibi sizin oyunlarınızı (geçen sene garanti anlaşmaları 6 TL. den yapanların halini gördük.) bozacak büyük bir güç var. Kainatı yöneten.

Benden söylemesi muhtemel rekolte bu yılda 450 bin tonu geçmeyecek. Batı Karadenizin bir çok yerinde fındık yok senesi. Yine 6 TL den garanti anlaşmalar yapıp sonra ağlamayın.

Herkes akıllı olsun. Böyle saçma sapan açıklamalardan da kaçınalım. Sizde fındıktan ekmek yiyorsunuz bizde, biz yediğimiz tekneye tükürmüyoruz. Siz de tükürmeyin.

275092 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Müthiş avukat

Recai sehrin en gözde semtinde bir büro tutmus, içini güzelce dösemis, kapiya da AVUKAT RECAI SASMAZ yazili bir tabela asmis. Yeni bürosunda ilk sabah otururken kapi çalininca Recai sekreterine Kapiyi aç kizim demis. ekreter kapiyi açip gelen adami Recai nin odasina soktugu an da Recai elin...
Yemek Tarifi

Hindistan Cevizli Kurabiye

hindistan-cevizli-kurabiye

Kremalı Mantar Çorbası

kremali-mantar-corbasi

Roka Salatası

roka-salatasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi