• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

GİZLİ GÜÇLERİN SAVAŞLARI VE RAFA KALDIRILAN PKK

İ. Cahit AYDIN


2013-12-18

cahitaydin@hotmail.com
 

Dünya gizli servisleri, labirente (dolambaç)  benzer bir sistemle çalışarak hedeflerine ulaşmaktadırlar. Aynı projede çalışan gizli servis elemanları, öyle bir yapı sistemi ayarlanmış ki bir grup diğer bir grubu tanımaz, birbirlerinin farkına bile varamazlar. Bu yapıda bir grup, bir kişi yakalandığı veya deşifre olduğu zaman labirent gibi yapıdan ve birbirlerini tanımadıklarından dolayı sistem yıkılmaz, bozulmaz ve hedeflerine ulaşmak için sonuna kadar devam ederler. Bu sistem bizde devlet içinde devlet olmaya hedefleyen bir cemaatin yapılanmasıyla birebir aynıdır.

Yaklaşık 40 yıldır, Avrupa gizli servislerin özellikle İngiltere‘nin oluşturduğu, Doğu ve Güneydoğu sorununu çözmek için ciddi bir şekilde, hem içten hem dıştan sistemli olarak askeri yöntemlere yöneltilerek, çıkmaz bir kuyuya sokulmuştur. Doğu ve Güneydoğu sorununda planlı bir şekilde kan akıtılması, sorunun kansere dönüşmesine sebep olmuştur. Kanser hastalığından kurtulmanın çok çok zor olduğundan bu yaraya neşter vurmak çok tehlikeli ve risklidir. Devlet bu yaradan kurtulmak için neşteri eline almıştır, her hamlesinde muhakkak canımız acıyacaktır ama bu yarayı iyileştirmek için bazı kanser hücrelerine bürünmüş düşünce ve gruplar direniş gösterseler de kesilip atılması gerekmektedir.

Daha önceki yazımda PKK, Avrupa kuruluşu olduğunu yazmıştım. Konun daha iyi anlaşılması için PKK kuruluşunu biraz daha açmak istiyorum. Avrupa PKK’yı niçin kurmuştur, Türkiye’nin parçalanması için mi, vaay yazık adamların bugüne kadar bir devleti olmamış, küçük de olsa bir devleti olsun amacıyla mı yoksa laf olsun torba dolsun diye mi?

Avrupa, ne Türkiye’nin parçalanması nede Kürt kardeşlerimize acıdıkları için PKK’yı kurmuşturlar. PKK’nın asıl kuruluş sebebi Avrupa’nın, Rusya‘ya karşı enerji bağımlılığından kurtularak elini rahatlatmak için başta İngiltere öncülüğünde kurulmuştur. Avrupa’nın akıl babası İngiltere’dir. İngiliz siyaseti; böl-parçala-yönet şeklinde uygulanan çakal siyaset, bir başka deyişle hile ve fitneye dayanan “şeytani siyaset, atalarından kalan miras misali damarlarına kadar işlemiş sinsi bir ırktır. Ortadoğu petrollerini hâkimiyeti altına alarak, Rusya’ya karşı enerji bağımlılığından kurtulmak, elini rahatlatmak için Kuzey Irakta böyle bir yapılanmaya girmiştir. Bu yapılanmada baş figüran kendilerini Kürt olarak lanse eden seçilmiş bazı Kürt’ler olmuştur ve onlarda söylenen oyunları yerine getirmektedir. Bu oyunu daha iyi anlamak için oyunu kısaca özetlemek gerekir.  

Rusya’ya karşı Irak petrollerini hâkimiyeti altına alabilmek için Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak’ta, yuları elinde olmak kaydıyla güçsüz, bağımsız küçük bir Kürt Devleti kurmak için gerekli yapılanma içerisine girmiştir. Kürt Devleti kurulduktan sonra Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne alarak doğrudan Irak ve İran petrol yataklarıyla sınırları oluşturmaktı. Avrupa Birliği’nin bu hamlesine karşı ABD, çekiç güçle Barzani’yi destekledi ve bu enerji pazarında bende varım diyerek Avrupa’nın elini kolunu bağlamıştır. Bundan sonra Avrupa, Türkiye ile anlaşarak başka arayışları içerisine girmiştir, Azerbaycan üzerinden Kafkas Petrollerine göz dikmiştir.  Bunun üzerine Rusya ve ( burada bazı kardeşlerimiz İran’ı düşman olarak gösteriyorsun diye kızacak ama düşman olarak göstermiyorum sadece Devletlerin Stratejilerini realiteleri yani gerçekleri yazıyorum) maalesef İran, Avrupa’nın ve Türkiye’nin kendilerine enerji bağımlılıklarını sürdürmeleri için Ermenistan’ı destekleyerek, Ermenistan’ı Karabağ’ı işgal ettirmiştir.

Türkiye’yi temsilen, Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL, 12 günlük Türkmenistan gezisinde, Türk Devletleri ile petrol ve doğalgaz anlaşmaları yaparak 14 Nisan 1993 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür. Ermenistan ile Karabağ sorununu anlaşma aşamasına gelinmiş ve petrol hattı açılacaktı. Bunun üzerine Özal, 3 gün sonra 17 Nisan 1993 yılında devletin içinde dışa bağımlı gizli güçlerin vasıtasıyla, zehirlenerek öldürüldü ve Türkiye ve Avrupa’nın enerji bağımlılığı devam etmek zorunda kalınmıştır. Daha sonra Avrupa ve Türkiye’nin, Gürcistan üzerinden, Kafkas petrollerini temin etme teşebbüsleri üzerine 2008’de Rusya, Gürcistan’ı işgal etti ve askeri güçlerini yerleştirerek, bu seçeneklerinin de önünü kesmiştir.

Gelelim Türkiye’ye; Dünya, son yüzyılda Petrol Enerjinin üzerine bina edildi. Enerjiyi kontrol etmekle, Dünya’yı kontrol etme hakkını elde tutmak anlamına gelmektedir. İngiltere Fınancıal Tımes gazetesi yazarı Daniel DOMBEY, bir makalesinde; ‘Türkiye, Amerika’ya baş kaldırıyor, terör ve Kürt sorununu bitirerek ve Kuzey Irak’la bir enerji antlaşmasına girerek, çok yakın bir gelecekte bölgenin en güçlü ekonomisi olmayı hedeflemektedir’ yazısını ele almıştır. İran’la enerji alış verişinde altın kullanılmasında, Washington'ın en güçlü lobi örgütlerinden İsrail yanlısı AIPAC'in, bir süre önce Türkiye aleyhine kampanya başlatmış ve İran'la ticarete aracılık ettiği gerekçesiyle Halkbank'a yaptırım istemişti. Bunun yanı sıra son dönemlerde Dış İşler Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU’nun, İran Petrolleri ve Ermenistan ile Karabağ konusu ve Hazar petrolleri ile gizli anlaşma aşamasında olması, Türkiye’de dış güçlerin aracılığı ile kargaşa ve operasyonların olacağı gözükmektedir.  Türkiye’nin Barzani ve Irak Devletiyle anlaşma sağlayarak kendisine ve Avrupa’ya alternatif enerji sağlamıştır ve elini de rahatlatma aşamasında büyük bir yol almıştır. Burada önemli olan Avrupa artık Türkiye ile iyi geçinmek ve PKK’ya desteğini çekme zorunda olmasıdır. ABD, bu durumda Türkiye’nin etkin olması için bütün desteğini Türkiye’den yana kullanmıştır. Çünkü bu enerji hâkimiyet kontrolünü elinden kaybetmemek için en güvenli yol Türkiye’yi desteklemekten geçtiğini çok iyi bilmektedir.

PKK ile beslenen BDP ise şu anda terk edilmiş yoksulları oynamakta, kendisini etkili göstermek için, PKK sempatizan ve destekleyenler ile münferit olaylar çıkarmakta, kendi pislikleri içerisinde boğulmaktadırlar. Ama şunu da çok iyi bilinmesi gerekir ki Avrupa, PKK seçeneğini kesinlikle tamamen kapatmamıştır ancak Kürt Devleti kurma işini de rafa kaldırmıştır. Çünkü Türkiye’ye yular olar olarak PKK’yı takarak istediği kozları almak için sonuna kadar kullanacaktır. Bu şuna benzer kuduz bir köpeği ipe bağladıktan sonra çıkarları doğrultusunda istediği zaman ve şekilde kullanılan kuduz köpek olarak PKK seçilmiştir.

Türkiye, Batı ile Ortadoğu ilişkilerde denge pozisyonunu yanında, lider bir güç olma stratejilerine uygulamaya sokmak gerekir. Lider bir güç olma pozisyonunda olmak için, enerji antlaşmaları ile ilk adımı uygulamaya sokmuştur. Türk dış politikasının, “Denge politikası” yanında ‘Yönlendirici Politikaya’ da yönlenmesi, Türkiye’ye çok büyük bir güç kazandıracaktır. Ortadoğu da Arap Baharının olması ile Türk dış politikasını bu karmaşalarda kaybolmuş gibi göstermesine izin verilmemeli, etkili ve belirleyici (lider) politik atılımlarına yönlenilmelidir. Bu dengelerin oluşmasında, gökten bir anahtar inmeyecektir, zorlukları aşarak, mücadele ederek, kendimizi yenileyerek ancak başarıya ulaşabiliriz. Türkiye’nin bölgesindeki ağırlığı ve cazibesi, bu denge anlayışı yanı sıra yönlendirici, lider atılımlarla daha etkili hale gelmesine neden olacaktır. Aksi halde dış politika vizyonun da ve hedeflerin de sapma olursa, Türkiye bölgesinde ki ağırlığını kaybedip istikrarsızlığın pençesine düşebilir. Değişen, gelişen, sürekli üretim içerisinde olan ülkelere karşı ayakta durabilmenin tek şartı vardır; yenilenip, gelişip dünya standartlarında kalabilmektir. Bu yapılmadığı takdirde kaybolup, yok olmak kaçınılmazdır.

 

 

378062 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Tik

bi gün hoca öğrenncisine sormuş: "istemsiz hareketlere ne denir" öğrenci yanıtlamış: "tik" öğretmen adını sormuş çocuk: "tüleyman hocam"...
Yemek Tarifi

Fırında Kabak Mücver(kabak Böreği)

firinda-kabak-mucverkabak-boregi

Annemin Karışık Fasulye Yemeği

annemin-karisik-fasulye-yemegi

Biber Soslu Börek

biber-soslu-borek
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi