• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

İNSAN OLMAK

Gökçe ÖZDEŞ


2012-04-21

gokceozdes87@hotmail.com
 

      Günümüz koşullarında iyi insan olmak  ve iyi insan kalabilmek çok da kolay değildir. Dürüstlüğün hor görüldüğü, menfaatlerin her şeyin üstünde tutulduğu,iyilik ile kötülüğün ayırt edilemediği bir dünyada iyi olarak kalabilmek zordur.

          İnsan ruhunun,  bedenin beslenmesi gibi   beslenmeye  ihtiyacı vardır. Ruh, kin,nefret,acı,hırs ile beslenirse  sonuca  et ve kemik diyebiliriz. İçinde güzel duygular barındırmayan, acıma duygusundan yoksun, çıkarcı, iki yüzlü,  bencil kişilere insan demek mümkün değildir …İnsan  kendini iyi tanımalı.Kendi gerçeklerinin farkında olmalıdır ki boş hayaller peşinde koşarken aslında sahip olduğu en değerli özelliğini yani insanlığını kaybetmemelidir.

           Bana göre, iyi insan, kendini başkalarının yerine koyabilen, aklını ve zekasını iyi kullanan, merhametli şefkatli, vicdan sahibi, neden, nasıl ve niçin sorularını soran, kendisine empoze  edilen dayatma öğretilerin ne kadar doğru olduğunu sorgulayan kişilerdir. İnsan olmak farkındalık ile başlar.İyinin,güzelin farkında olmak ve bunları dile getirmek,karşı tarafı yücelttiği gibi,insan ruhunu da şekle sokar.Paylaşmak iyi insanın yaşam biçimidir.Acıları,sevinçleri paylaşmak, ekmeğini paylaşmak kadar önemlidir.

           İnsan olarak doğmuş olmak insan olmaya yeterli değildir. İnsan, önce  kendi   değerinin farkına varmalı. Kendi değerini bilmeyen ve kendini tanımayan insanların  başkalarının   değerini anlaması hatta görmesi bile düşünülemez. Mevlana’nın  Ne fark eder ki, kör insan için elmas da bir, cam da … Sana bakan kör ise sakın  kendini camdan sanma!” sözü, bakmak ile görmek arasındaki ince çizgiyi ne kadar da güzel anlatıyor.Çevremizdekilerin farkına varalım.İyiyi,güzeli,çirkini,kötüyü ayırt edelim., Affetmeyi, unutmayı, kaybetmek yerine kazanmayı öğrenelim, insan olalım,insan olmanın onurunu taşıyalım.

 

516116 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Su yatağı

SU YATAĞI Durulmaya yüz tutmuş seks hayatlarını yeniden canlandırmakta, suyla doldurulan yatakların birebir olduğunu duymuştu adam... "Yatağımıza uzandınız mı, fırtınaya yakalandınız demektir." deniliyordu su yataklarının reklamlarında... Hemen bir tane aldı. İki gün sonra da, sevinçle kendis...
Yemek Tarifi

Menemen

menemen

Alaska

alaska

Mezgit Buğlama

mezgit-buglama
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi