• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

KİBİR VE ŞEHİR

İ. Cahit AYDIN


2013-03-28

cahitaydin@hotmail.com
 

    Allah Hz. Âdem’i yarattıktan sonra tüm meleklere ona secde etmeleri emrini verdi.

Melekler tabiatları îcâbı isyana meyilli olmadıkları için, bu emri doğal olarak yerine getirdiler. Ancak daha önce cinlerden olup da Allah’a itaat ve kullukla melekler katına yükselen iblis bu emri yerine getirmedi. Çünkü onun mayasında isyan edebilme, emre karşı gelebilme hamuru vardı.

    Kur’an-ı Kerim’de A’raf süresinde bildirilen iblisin bu karşı çıkışının gerekçesi çok manidardır. Allah’ın emrinden yüz çeviren, emre uyup da Hz. Âdem’e secde etmeyen iblis bu tavrına şu gerekçeyi gösterdi : “Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.”( A’raf süresi 7/12)

    Düğümün koptuğu yer tam da burası işte. Şeytan bu ifadesi ile “ben ondan üstün biri olarak farklıyım” demek istiyordu. Ben ondan üstünken ona ne diye secde edeyim, ona niçin saygı göstereyim, demek istiyordu şeytan.

   ”Ben ondan daha üstünüm” ifadesini farklı formlarla yukarıdaki anlamda kullanabiliriz. Mesela ben farklıyım, bizim soy, sop, şehir, ülke farklı vb gibi kendinin ya da grubunun, ailesinin yahut şehrinin, ülkesinin farklı oluşunu diğerlerini küçümseme anlamında, kendisini efendi, geri kalanları alt sınıf olarak görme anlamında kullanıyorsa; bu tam da şeytanın ifadesiyle aynı anlama gelir.

    Şeytanın kibri ile şehrin ne alakası var ki, diye sorulabilir. Şeytan sahip olduğu bu kibri insanlara satmak için, onunla insanları hak yoldan ayartmak için kıyamete kadar izin almadı mı Allah’tan? Nasıl kibir şeytanı dibi olmayan bir uçuruma yuvarladıysa, kibirli insanları da kendi peşinden sürükledi. Firavun, Nemrut, Ebu cehil bunlardan bir kaçı sadece. İnsanların kibirlisi olur da şehirlerin kibirlisi olmaz mı? Şehirlerin kibirlisi de olur ülkelerin kibirlisi de. ABD, Vietnam’da ve de Irak’ta “en büyük benim” demesine neden olan kibrinden dolayı saplanmadı mı batağa.

    Şehirlerin de kibirlisi, mütevazisi olur. Bir şehirde herkes aynı olumsuz şeyi söylüyorsa o şehir çok büyük bir kibir içerisindedir. Sağcısı solcusu, genci yaşlısıyla, laiği İslamcısıyla herkes “burası farklı bir yer” ifadesini kullanıyorsa o şehrin havasına kibir sinmiş demektir. Burası farklı bir yer diyerek farklı muamele bekleyen insanların sayısının bir hayli olduğu bir şehir kibirli bir şehirdir. Şehre ilk gelen insanlara mütevaziliklerini göstermek yerine, geldikleri yerin farklı olduğunu söylemek şeytanın ifadelerinin o şehirde hüküm ferma olduğu anlamına gelir. O havayı soluyan çocuklara da sirayet etmesi kaçınılmazdır.

     İnsanlığın tarihinin bir tarafında kibir, diğer tarafında tevazu vardır ve kibir asla kazanan taraf değildir. Bir insana yakışanın tevazu olduğu gibi bir şehre yaraşan da tevazudur. Kibrin en büyük ilacı tevazudur. Kibre kibirle karşı konulmaz, tevazu ile durulur karşısında. Tevazunun karşısında köpürür kibir ve en nihayetinde kudurur. Çünkü tevazuda izzet vardır, mütevazi insan vakar sahibidir. Kibir ise yapmacık bir büyüklüktür, sunidir, yapaydır ve tevazu iğnesinin patlatacağı bir balondur. Kibir insanı toplumda yalnızlaştırdığı gibi, şehirleri de yalnızlaştırır.

      Velhasıl; size, bize yani müslümana yakışmayan bu hastalık, bizlerin yaşadığı şehirlere de yakışmaz, mümin bir şehir tevazu kokuludur, kibir değil… Unutmayalım Kibir nasıl iblisi ebediyen mutluluktan mahrum ettiyse, Ebu Cehilleri ebedi saadetten uzaklaştırdıysa; şehirleri de iflah olmaz bir yıkıma götürür.

Kibirli şehirlerin havasını solurken dikkatli olun ki size de bir maraz bulaşmasın.

(Sözümüz mütevâzi insan ve şehirlerden dışarı)

449569 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Bilim

Bir matematikci, bir biyolog, ve bir fizikci sokak kahvesinde oturmuslar yolun karsi tarafinda ki binaya girip cikanlari gozluyorlarmis. Once binaya iki kisinin girdigini gormusler. Bir sure gecmis uc kisinin binadan ciktigini gormusler. Fizikci : " Olcme hassas degildi" Biyolog : " Uremislerdir...
Yemek Tarifi

Patlıcan (Çabuk)Turşusu

patlican-cabuktursusu

Un Kurabiyesi

un-kurabiyesi

Havuç Salatası

havuc-salatasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi