• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

KÖY ÇOCUĞU OLMAK

Gökçe ÖZDEŞ


2012-08-09

gokceozdes87@hotmail.com
 

Köy çocuğu olarak doğmuş ve büyümüş olmayı her zaman ayrıcalık olarak gördüm, ve gururlandım.Köylü,kentli olmanın ,hem ruh sağlığım, hem de beden sağlığım açısından   ne kadar önemli olduğunu bu gün daha iyi anlıyorum. Hiç köyü olmamış insanlar için üzüntü duyduğumu da açıkça söylemek istiyorum.
       Köy çocuğu olmak ,tarlaların hayvanların dağların,ormanların, çiçeklerin,böceklerin arasında büyümek demek.Sınırlama olmadan,küçücük alana oyun bahçesi, park kurulmadan özgürce doğayı oyun bahçesi olarak kullanmak.Karnın acıkınca tavukların yumurtlamasını beklemek ve yumurtlayınca da tereyağında pişirip yemektir.Domatesi, salatalığı dalından koparıp,taze köy ekmeği ile yemektir.İnekten sağılan sütün büyük tencerede kaynatılması,kaynayan sütün içerisine biraz şeker koyup,biraz ekmek doğrayıp yemektir.
     Köy çocuğu olmak, bir çok hayvana sahip olmak demektir. Büyük baş hayvanlara tarlaya giderken yol arkadaşlığı yapmak,tarlada da ekine gitmesin diye çobanlık yapma esnasında kurulan dostluktur.Evin köpeği karabaşın kuyruğunu sallayarak gözlerinin içine bakması,boynuna atlaması,ölümüne dostluk göstermesi,evin kedisi minnoşun kış gecelerinde örülen kazağın yüzünün peşinde koşmasıdır köy çocuğu.Komşularla sohbetleri,hikayeleri dinlemek , hikayelerdeki kötü adamlardan biraz korksa da sonunu merak ederek uyuya kalmaktır köy çocuğu.
     Köy çocuğu olmak, meyve ağaçlarına tırmanmak, meyveleri tazecik dalından yemek, komşuların meyvelerine dadanmak, zaman zaman komşulardan azar işitmek, ama, sonuna kadar komşusuna bağlı olmaktır.Komşu çocukları ile kavga etmek ve dargınlığı iki namaz vakti kadar sürdürmemektir.Yazın sıcağında derelere kaçmak, derenin derin yerine taşın üzerinden atlamak, iki metre alanda yüzme öğrenmektir köy çocuğu.
     Köy çocuğu olmak,öğretmenini çok sevmektir.Onun her söylediğini kanun saymak,onun kendisine gösterdiği ufacık ilgiden gururlanmak,öğretmenini evine davet etmek,ailesinin yanında öğretmeninin başını okşaması,ertesi gün tüm okul çocukları ile bu durumu paylaşmasıdır.Mahcuptur ama aynı zamanda kavgacıdır da. Galip gelme arzusu ve doğanın ona bahşettiği güçle ,gücünü keşfetmiştir. Okullar kapandı mı ikinci hayatı başlar köy çocuğunun. Kışları ara tatillerde, yazları da hasat zamanına kadar camilere gider..Fazla oyuncağı yoktur.Buna da gerek duymaz zaten.Erkek çocuklarının araba ihtiyacını yere düşen elmalar ve sopalar sağlar.Kız çocuklarının tencere tava ihtiyacını kırmızı çamur ve su, bebek ihtiyacını da yüz havlusu ve annesinin başörtüsü.Hiç bir şeye ihtiyacı yoktur köy çocuğunun.Hayallerinin şekillenmesi için her şey mevcuttur.Şanslıdır köy çocukları.
      Köy çocuğu olmak, tertemiz bir ruh ile hayata başlamak, hayattan çok şey istememek, yetinmeyi bilmek, ama, mücadeleyi hiç bırakmamak , mutlu olmayı başarmak ve bu başarının anahtarını elinde tutmaktır.
    

491553 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Acemi Şoför

Bir gun taxiye binen bir musteri sofore bir sey sormak icin hafifce omuzuna dokunur. Sofor bir ciglik atip, direksiyonun kontrolunu kaybeder, bir otobuse carpmak uzere iken direksiyonu kirar, kaldirima cikip, bir vitrinin onunde arabayi durdurur arkaya donup musteriye: "hayatta bir daha bunu ...
Yemek Tarifi

Çiğ Börek

cig-borek

Pohaça(Oktay Usta tarifler)

pohacaoktay-usta-tarifler

Patlıcan Salatası

patlican-salatasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi