• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Mevlîd Kandili başlangıç olsun

İ. Cahit AYDIN


2013-01-23

cahitaydin@hotmail.com
 

“Herkesin değiştirmesi gereken bir yanlışı vardır muhakkak”

   Mübarek bir gecenin olduğu zamanın birinde bir dostuma şöyle demiştim: Bu mübarek günlerin gündüzünde oruçlar tutuluyor, akşamında cemaatle dolup taşıyor camiler. Ne kadar güzel; istenen, arzulanan manzara işte bu ve bu güzelliğin devamlı olması değil mi.

   Tamam, kandil gecesinde camileri dolduran cemaatimizin çoğu, bir önceki gün tüm bunları (namaz-oruç) yapmadı ve belki yarın da yapmayacak. Kendi adımıza biz de böyle isek, artık bir başlangıç yapmanın zamanıdırdiyerek; niyetimizi de bu güzel ve mübarek gece, hayatımızdaki dönüşümü başlatsın diye hayır üzere kurmaktır. Bu gece yaptığın ibadetler bir başlangıç olsun da ibadete devam etmeye hep gayret et inşallah.

   Evet, kandil gecesi başlangıç olsun yeni bir hayata açılan... Eski yanlışların tekrarlanmadığı, güzelliklerin sahne aldığı bir başlangıç… Malayani işlerin terk edildiği -ki bu malayani işler 7 den 70’e hepimizi esir etmiş durumda – Allah’ın ve resulünün hayatımıza en güzel şekilde dahil edildiği demlerin ilk adımı…

   Kandilden önceki hayatımızla sonraki hayatımız; namazdan sonraki hayatımızla önceki hayatımız fark etsin artık… Namazın hiçbir işe yaramayan yatıp kalkma antrenmanı olmadığını sosyal hayatımızda, namazdan çıkınca göstermemiz gerekmekte… Aksi halde namazla, oruçla bir dönüşümü amaçlayan bir dinin amacı senin için gerçekleşmemiş olur… Dün yapmadığın, yarın da yapmayacağın ama bugün yaptığın şeyin sana anlık haz vermekten başka bir faydası olmaz… Artık niyetini kurma zamanıdır çünkü her şey niyetle başlar. “Niyet ettim Allah rızası için hayatımı Allah için değiştirmeye”  de ve başla… Herkesin değiştirmesi gereken bir yanlışı vardır muhakkak, kimse dört dörtlük değil ki; bundan dolayı herkes aynanın karşısına geçip; evet, artık bu kandilden itibaren şu yanlışımı yapmamaya gayret göstereceğim.”  de ve uygula. Uygulanmayan sözlerin bir kıymeti yoktur..

   Kandiller, sırat-ı müstakim’e girişin yapıldığı, dönüşümün başladığı demlerdir.

   Kandiliniz mübarek olsun, Allah (cc) tüm ümmet-i Muhammed’e hayırlar ihsan etsin…

466037 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Havuç

Delikanli fiziksel olarak yeterli olduguna inanmiyordu. Hindistan da doktorlarin bu isi çözümlediklerini duymustu. Atladi uçaga... Hindistan a bu isin en ünlü operatörüne gitti. Doktor "Bir yavru fil hortumunu organinizin yerine naklediyoruz. Oldukça güç, ama basarili bir transplantasyon am...
Yemek Tarifi

Süt Çorbası

sut-corbasi

Çikolatalı Krem Sos

cikolatali-krem-sos

Kolay(Çabuk) Kırmızı Biber Turşusu

kolaycabuk-kirmizi-biber-tursusu
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi