• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca
Fındık fiyatları sezon sonrası yükseldi!         Kurugöl Köyünde Yangın         TMVFL BATI KARADENİZ BÖLGESİNDE İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK         Dünya Genelinde Yaşanan Böcek Krizi İle İlgili Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesinin Yer Aldığı Çalışma Grubunun Makalesi Nature Dergisinde Yayınlandı         VALİLİKTE AYLIK YATIRIM İZLEME VE DEĞRELENDİRME TOPLANTISI         Düzce Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Tarafından Yapılan Çalışmalar         Düzce Emniyet Müdürlüğünden UyuşturucuOperasyonu         AKÇAKOCA CHP TARİHİNDE İLK DEFA BİR KADIN ADAY OLDU         Akçakoca TSO’ dan Eğitim Yardımı Yapıldı         "Doğa Yürüyüşü" ve "Oryantiring" Eğitimleri Başladı         Vali dağlıdan Teşekkür belgesi         5 yaşa anaokulu zorunlu hale geldi         İBRAHİM ERCAN’DAN İL MÜDÜRÜ YAZICI’YA “HAYIRLI OLSUN”         DÜZCE ÜNİVERSİTESİ MEZUNLARI VE DÜZCE TEKNOPARK’TA FAALİYET GÖSTEREN FİRMADAN BÜYÜK BAŞARI         YANMAZ ALAPLI’YA TEŞEKKÜR ETTİ         2020 yılı itibariyle vergi, harç ve cezalara yüzde 22,58 zam geliyor.         Üniversite Öğrencileri Sabah Namazında Buluştu.         Son dakika! Ekim 2019 enflasyon rakamı belli oldu         Temel Karamollaoğlu ikinci kez genel başkanlığa seçildi         Keşir'den Akçakoca Devlet Hastanesi'ne ziyaret         
IMKB:90186USD:6,1028EURO:6,9689ALTIN:233,144

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİYLE İLGİLİ PANELDEN AKILDA

Nejat ÖZDEŞ


2013-12-18

ha2kan@gmail.com
 

14.12.2013 cumartesigünü,Akçakoca Kent Konseyi tarafından düzenlenen bir panelde O.S.B. konusu detaylı bir şekilde ele alındı.Anladığımız kadarıyla henüz işin çok başındayız,bugüne kadar yapılan,kaymakamlığa verilen bir dilekçeyle Akçakoca’da bir OSB kurulmasını talep etmek,esas iş bundan sonra,öncelikle Akçakoca’nın şartlarının böyle bir yatırım için ne derece müsait olup olmadığı araştırılacaktır,ardından prosedür gereği müsait arazi seçenekleri masaya yatırılacaktır.Bu süreç öyle çok kısa sürede oldu bittiye getirilemeyecek kadar ciddi,devlet  önemli  bir alt yapı yatırımı yapacak, herhalde buralara ihtiyaç ve talep yoksa bunu yapmaz diye düşünüyorum.Diyelim bu süreçler olumlu bir şekilde aşıldı,daha sonraki aşamalarda Akçakoca Belediyesi,Akçakoca Ticaret odası,Akçakoca OSB yönetim kurulu ve konuya duyarlı sivil toplumörgütleri, bu oluşumun Akçakoca’ya en pozitif şekilde nasıl yansıyacağının çalışmasını yapması gerekir.Bu arada politikacılarımızın desteği olmadan böyle bir projenin çok uzun zaman alacağı yadaSümen altında kalma ihtimalinide göz ardı etmemeliyiz.Doğal olarak insanlarımızın bir bölümünde çevre ile ilgili kaygılar var,nedense hep OSB diyince aklımıza Dilovası geliyor ,hedeftabiki böyle bir doğa ve insanlık katliamı değil,eğer Akçakoca’nın gelişmesi böylesi bir katliamdan geçiyorsa bu gelişme olmaz olsun,bildiğim kadarıyla obölgede kirliliği yaban OSB ler değil tam aksine bizimde karşı çıktığımız anarşik şekilde sağda solda kurulmuş olan fabrikalardır.Panelde konu gayet iyi anlatıldı,ayrı yerlerde kurulmuş 20 fabrikanın arıtmalarını normlara uygunçözmekmi daha kolay, yoksa hepsinin alt yapısının tek elden yapılmasımı daha kolay?

Değerli Akçakocalılar,insanın yaşadığı yerde mutlaka az veya çok kirlilik vardır,dünya nüfusunun gittikçe arttığını göz önünde bulundurursak sorun gittikçe büyüyecektir tahmininde bulunmak kehanet olmayacaktır,yani bu olguyu kabullenip stratejiler üretmemiz gerekmektedir,aslında yapılmak istenende budur,sanayicilere sürekli çevreyle ilgili yeni yönetmelikler empoze edilmektedir,çevreye duyarlı firmalar bir şekilde ödüllendirilmektedir,peki bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı OSB ye karşı olduğunu iddia eden dostlara  samimi bir soru yöneltmek istiyorum,evde kızartma yaptıktan sonra artan yağları ne yapıyorlar, cevabı kendinize saklayın çünkü bir çok insanın cevabı ortada.Siz ne kadar hassassanız sanayicide eminim o kadar hassastır,ayrıca çevre bakanlığının sanayiciler için yaptırımlarıda çok ciddi.

Bana göre sanayi de turizm ve tarım gibi insanların geçimini sağladıkları bir sektör.Sanayi kirletmez diye bir şey yok, peki diğer sektörler kirletmiyormu?Bu kadar büyük oteller yapılıyor,bunlar göz kirliliğinden başlayalımda atıklarla devam edelim,böylesi bir trafiğin getirdiği bir kirlilik yokmu? Tarım,attığımız gübrelerin ve ot ilaçlarının yeraltı sularını ne hale getirdiğini göz ardı mı edelim.

Değerli Akçakocalılar,çevre kirliliğine karşı herzaman hassas olmalıyız ancak bunu sadece sanayiye indirgersek hata yapmış oluruz,benim bu konuyla ilgili bir tek çekincem var,oda şu;Akçakoca zaten bir sanayi kenti oldu birde nükleer santral yapalım da tamolsun derlerse bu katliam olur,ölçülü orantılı ,çevredeki sanayi tesislerine bir perspektif sunabilecek bir OSB ye tamam ama Dil ovasındakiler buraya daha rahat kirletmek için geleceklerse hayır. Her şey yaşanabilir bir Akçakoca için,olumlu olumsuz eleştirilerinizi bekliyorum.Sinan Tezel.

 

389113 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

JEEP

Temel, dere kenarinda oturuyormus. Oradan jeeple geçmekte olan bir adam suyun derin olup olmadigini sormus. Temel: - Derin degildir geçebilirsin demis. Adamda Temel e güvenerek suya jeepiyle girmis. Jeep bir anda sulara gömülmüs. Kan ter içinde sudan çikan adam Temel in yakasina yapismis: - ...
Yemek Tarifi

Elmalı Krep

elmali-krep

Un Kurabiyesi

un-kurabiyesi

Peynirli Top Kek

peynirli-top-kek
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi