• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Obur Hood Ekonomisi

Hakan DENİZGEZEN


2013-11-05

haber@akcakocahaber.com
 

Tayyip Ekonomisi, bundan 20 sene sonra, iktisat kitaplarında yeni bir ekol olarak okutulacak, adına da “Obur Hood” ekonomisi denilecek.

 

Obur Hood eknomisinin temeli vergi almaya dayanır. Kendin üretme, dışarıdan satın al, halkına satarken % 100 lerden fazla vergi koy, hatta verginin vergisini al. Bütçeyi denk tut, milleti sömür, ortaçağ Avrupasının derebeylerinden kötü durumda halkı vergilerle ez. Sonra denk bütçe oluşturduk de.

 

Bu gün okuduğum bir yazıda LPG li araç sahiplerine kötü bir haber var LPG tankı ağırlığı nedeni ile bazı araçlar muayneden geçemeyeceklermiş. Daha önce geçen araçların bazıları artık bu muayneye ağır kusurlu olarak takılacaklarmış. Sebebi; çok basit benzin satışları dip yaptı, hükümet benzini sudan ucuz fiyata dışarıya ihraç etmeye başlayınca, (dışarıya 2 tl gibi rakamlara, kendi halkına 5 tl üzerine satıyor) vergi kaybını önlemek amacıyla böyle bir yol izleniyor anlaşılan.

 

Bizim insanımız öyledir ki bir şeyi öğrendi mi suyunu çıkartmadan bırakmaz. Ya, Kemal DERVİŞ Bey, şu ÖTV yi başımıza musallat ettiniz gittiniz. Bunlar da suyunu çıkartıyor.

 

Hadi diyelim ki, bu vergileri ülkemizi daha çok geliştirmek, gelişmişlik yarışında önce geçmek için topluyor (bir kısım halkımızda oluşan kanı bu), peki nerede Obur Hood ekonomisinin teknolojik sıçraması, 5 senedir yerli oto deyip duruyor Sayın Tayyip Bey, ancak daha bir adım bile atılmamış.

Her şey özelleşti, satıldı, harcandı, bir tek TOKİ nin yaptığı, 500 küsür bin konut ve ülkemizin etrafını saran double yollar oldu. Bunlar kötü mü? Tabi ki değil. Ancak ben Tayyip Beyden daha çok performans beklerdim.

 

Yerli otonun hazır ve satışta olmasını, nükleer santralin inşatının başlamış hatta bitmeye yakın olmasını, Türkiyenin yerli işlemci üretiyor duruma gelmesini, internetin ve iletişimin lüks değil (hala ÖTV : Özel Tüketim Vergisi alınıyor) ihtiyaç olduğunun yasalarla güvence altına alınmış olmasını, yenilenebilir enerjide makro düzeyde değilde mikro bazda bakılıp her eve, siteye girmesini, cari açığın sorun olmaktan çıkıp, cari fazla vermemizi isterdim.

Artık bende bir çok kişi gibi Türkyenin yeni bir nefese, yeni bir iktidara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. On senelik iktidarı boyunca bir yerli oto hayalini bile gerçekleştiremeyen bir iktidar artık yorgun düşmüş demektir. Beni ne Marmarayla ne de 3. Boğaz köprüsü ile ikna edebilirsiniz. Tayyip Erdoğan, bugün başarılı gibi gözüküyor ancak 20 sene sonra bakıldığında başarısızlığı ortaya çıkacakıtr. Siz hızlı koşabilirsiniz ancak rakipleriniz sizden daha hızlı koşuyorsa geride kalırsınız. Ben bildim bileli Türkiye Dünyada 16-17. Sıralarda, halada aynı yerinde sayıyor.

 

Unutmayın ki bu gün Dünya da ekonmiyi ayakta tutan birkaç sektör var, otomotiv, teknoloji (cep telefonu, tablet, akıllı tvler, v.b. bunların hepsi işelmci teknolojisine dayınıyor), silah, gıda, v.b. Bir bakın bunların hangisinde Türkiye söz sahibi, cevap hiçbirinde. Peki durum 2002 de Tayyip Erdoğan başa geldiğinde farklımıydı? Hayır aynı idi. Şu an faklı mı? Hayır farklı değil.

 

Peki bana birisi anlatsın, nerede AK Partinin başarısı?

 

Anlattıklarımdan kimse AK Parti düşmalığı çıkartmasın yeri geldiğinde (Cumhurbaşkanlığı seçimi, anayasa değişikliği v.b. konularda AK Partiyi desteklediğimiz aşikardır.) ancak bunlar benim gördüklerim, benim dünyam, sizin dünyanız farklıdır bilemem ama istikrar dedğimiz olay mevcut durumun devamı demektir (tekrar = is-tekrar = istikrar). Evet AK Parti istikrar getirmiştir, bir çok konuda güzel gelişmeler sağlamıştır ancak gelişme konusunda geri kalmıştır, sınıfta kalmıştır, yorgun düşmüştür.

 

Son 25 senede sanayi devrimi ve teknoloji devrimini birlikte gerçekleştiren Güney Koreye kıyasla, sıfırlarla dolu bir karnesi vardır. Güney Kore bu gün 500 milyar dolara yakın ihracaat yapmatadır ve cari fazla vermektedir. Türkiye’nin cari dengesi hala eksidir yani açık vermektedir. Sebep? Teknoloji ve sanayi devrimini hala tam anlamıyla gerçekleştirememiş olmasıdır.

 

 

Gelin siz karar verin AK Parti hükümeti yorgun mudur değil midir? Obur Hood ekonomisi ile toplanan vergileri çarçur etmişmidir etmemişmidir?

 

 

Not: Obur Hood kelimesi zenginden alıp fakire veren Robin Hood’dan türetilmiştir ama bizde iş daha farklıdır.

 

388818 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Elektroşok

Cennete kabul odasının kapısı çalınmış, görevli Melek kapıyı açmış, içeri bir adam girmiş, "Buyrun.." demiş Melek. Adamın "Efendim ben.." demesiyle kaybolması bir olmuş.. Aradan biraz geçmiş, tekrar kapı vurulmuş, Melek kalkıp kapıyı açmış ki aynı adam.. "Esasında şimdi.." demiş ve tekrar kaybol...
Yemek Tarifi

Elmalı Mini Milföyler

elmali-mini-milfoyler

Sulu Köfte

sulu-kofte

Acılı Pirinç

acili-pirinc
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi