• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Öğrenci Servisi

Hakan DENİZGEZEN


2013-10-13

haber@akcakocahaber.com
 

Uzun süredir yazmak istediğim bir konu idi öğrenci servisleri. Dün akşam haberlerde öğrenci  servis minübüsünün kaza yapıp 2 kişinin öldüğünü duyunca, bu konuyu öne çekmem gerektiğini düşündüm.

 

Öncelikle başımdan geçen olayı anlatayım. Okullar yeni açılmıştı yani Eylül ayı içerisinde, sabah erken saatte evden çıktım, merkeze doğru ilerlerken baktım bir üst caddede bir okul servisi durmuş, öğrenci alıyor. Bir şey dikkatimi çekti, çcouğun biri servise yetişmek için koşuyordu. Ne güzel! dedim, hevesle olula gidiyor. Derken çocuk servise bindi ancak yerine oturamadan servis haraket etti, çocuk çırpınıyor yerine oturabilmek için ama nafile araç haraket halinde.

 

Tesadüftür ki ben yürümeye devam ederken aynı servis aracı benim bulunduğun caddeden öğrenci almaya geldi. Bende şöföre, “ yanlış anlamazsanız, neden az önce çocuk yerine oturmadan haraket ettiniz, çocuk zarar görebilirdi” dedim.  Şöför ne dese beğenirsiniz, “O ben değildim!”. Ben ısrarcı olunca, bu kez arabada abla var, ablanın görevi o, o nedele var arabada dedi. Ben “bakın dedim çocuk  yerine oturmaya çalışıyordu ablanın sırtı dönüktü, yani çocukla ilgilenmiyordu” dedim. Bu sefer ki abla lafa atladı, şöföre “Yürü hadi, yürü geç kalıyoruz.” dedi  ve konuşmamız burada bitti. Bakınız O Abla’nın görevi  OKUL SERVİS ARAÇLARI HİZMET YÖNETMELİĞİ’nde nasıl belirtiliyor: Rehber Personel: Okul öncesi çocukları ve 6 ile 14 yaş grupları arasındaki öğrencileri taşıyan okul servis araçlarında, araç içi düzenini sağlayan, öğrencilerin araca iniş ve binişlerinde yardımcı olan şahısları ifade eder. Yani Abla görevini yapmıyor. Derdi öğrencileri okula yetiştirmek.

 

Şimdi bunu neden anlattım. Gelin görün ki güzel ülkemde servislerimiz de ablalarımız var ancak o Ablalar sayelerinde para kazandıkları çocukları yerlerine oturtmadan aracın haraket etmesine izin veriyor, hatta çocuğun oturup oturmadığına dahi bakmıyor. Çocuk arabaya bindi mi bindi, gerisi önemli değil havalarında. Ya o servisi işleten şöför? Yaşı artık kemale ermiş, ben gözlerinin dahi iyi gördüğünden emin değilim. Hiç düşünmüyor, çocuk yerine oturdu mu oturmadı mı, o çocuk araçta düşüp bir yerine bir şey olsa nasıl hesap verecek. Aaaa evet unutmuşum burası Türkiye, nasılsa uydururlar bir kılıfına.

 

O araçta bir gün sizin de çocuğunuz olabilir, imkanı olan ebevenlerin servislere çocuklarını kendilerinin bindirmeleri, en azından arada bir bu durumu kontrol etmeleri faydalarına olacaktır. Biraz kaba kaçacak ama “El elin eşşeğini türkü çığırarak arar demiş Nasrettin Hoca”. O nedenle sizinde servisleri denetlemeinz lazım, nede olsa sizin verdiğiniz paralar ile o işi yapıyorlar. Aynı şekilde sorumlu kurumları da bu konuya el atmaları için davet ediyorum. Yarın böyle bir kaza haberi ile Akçakoca medyaya düşerse hiç hoş olmaz sanırım.

395468 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Türev

Günün birinde birkaç fonksiyon bir kafede oturmuş, sıfıra ne kadar hızla yakınsadıkları gibi konular üzerinde tartışıyorlarmış. Derken içlerinden biri kapıya bakarak aniden bağırmış "Dikkat türev geliyor!". Hepsi apar topar sandalyelerinin altına saklanmışlar, ancak e üzeri x hiç istifini bozmamış....
Yemek Tarifi

Biberli ve Mantarlı Pizza

biberli-ve-mantarli-pizza

Gelin Fasulyesi (6 Kişilik)

gelin-fasulyesi-6-kisilik

Profiterol

profiterol
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi