• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Şâir Nâbi’nin bir kasidesi ve hikâyesi

İ. Cahit AYDIN


2012-12-27

cahitaydin@hotmail.com
 

2012 yılının Itrî ve Nâbi yılı olduğunu ülkenin kültür sanat gündemini takip edenler bilir. Divan edebiyatı sevenleri için şaheserlerle dolu bir edebiyattır. Nabi de Divan edebiyatımızın güzide şairlerin biridir. Burada nabinin hayatını, şiir anlayışını vb anlatacak değilim. Yalnızca Nabi’nin kasidesinden ve hikâyesinden onun nasıl bir peygamber aşığı olduğunu anlatmak istiyorum… Osmanlı şairlerinin manevi dünyalarını anlamak adına önemli bir örnek olarak görebiliriz bunu.

*****

Şair Nâbî, Sultan 4. Mehmed döneminde hacca gitmek üzere bir kısım devlet erkânıyla birlikte yola çıkar. Kafile Medine-i Münevvere’ye yaklaşmıştır. Vakit gecedir. Resûlullah (sas) Efendimiz’e bir an önce ulaşma özlemiyle Nâbî’nin gözüne uyku girmemiştir. Fakat kafiledeki bir paşa, hem de ayaklarını kıbleye doğru uzatmış, uyumaktadır. Hz. Peygamber’in (sas) beldesinde, edebe aykırı böyle bir gaflet hâlini bir türlü hazmedemeyen ve çok üzülen Nâbî, içinden gelen bir ilhamla kasidesini bir anda irticalen söyleyiverir. Paşa durumu anlayıp ayaklarını toplar ve Nabi ye bu kasideyi ikimizden başka bilen var mı diye sorar? Hayır der Nabi. Bunun üzerine Paşa bu kasideden kimsenin haberi olmaması gerektiğini yoksa kendisi için iyi olmayacağını söyler. Kafile şafak vakti Medine-i Münevvere’ye girmektedir. Ravza-i Mutahhara’nın minarelerinden sabah ezanı okunmaktadır. Müezzin, ezanın ardından Türkçe bir kaside okumaya başlar. Nâbî, dikkat eder, okunan kendi şiiridir. Hemen minarenin kapısına koşar. Müezzine, “Allah aşkına, okuduğun bu kasideyi nereden öğrendin?” der. Müezzin şöyle cevap verir: “Bu gece rüyamda Efendimiz’i (sas) gördüm, bana dedi ki: ‘Yâ müezzin kalk yatma. Benim ümmetimden bana âşık bir zât benim kabrimi ziyarete geliyor. Muhabbetinden benim için şu kasideyi söylemiştir. İşte bu cümlelerle minareden onu istikbal et.’ dedi. Ben de hemen kalktım. Abdest aldım. Peygamberimizin iltifatına mazhar olan âşık acaba kimdir diye düşünerek minareye koştum. Öğretildiği gibi okudum.” Nâbî, “Ümmetimden mi dedi?” diyerek sevincinden bayılıp oracığa düşer.

 

   Sakın terk-i edebden

                                        Sakın terk-i edebden kûy-ı Mahbûb-i Hudâ’dır bu

                                        Nazargâh-i ilâhidir, Makam-ı Mustafâ’dır bu

                                                                        **
                                        Felekde mâh-i nev, Bâbüsselâm’ın sîne-çâkıdır
                                        Bunun kandili Cevzâ, matla’-i ziyâdır

                                **
Habib-i Kibriyâ’nın hâbgâhıdır fazilette
Tefevvuk-kerde-i Arş-ı Cenâb-ı Kibriyâ’dır bu.

                                **                                          

Bu hâkin pertevinden oldu deycûr-i adem zâil
Amâdan açdı mevcûdât düş çeşmin tûtiyâdır bu.

                                **
Muraât-ı edep şartıyla gir Nâbî bu dergâha
Metâf-ı Kudsiyandır cilvegâh-ı enbiyâdır bu .

 

Açıklaması:

Edepsizlik etmekten sakın ki burası Allah’ın sevgilisinin beldesidir. Cenâb-ı Hakk’ın nazar buyurduğu, Ravza-i Nebî’dir.

**

Bu gökteki yeni ay, Bâbüsselâm kapısının yüreği yanık âşığıdır. Ayın kandili Cevzâ yıldızı bile ışığının nurunu ondan almaktadır.

**

Burası, Allah (cc)’ın sevgilisinin ebedî istirahatgâhının, türbesinin bulunduğu yerdir ve fazilet bakımından Cenâb-ı Hakk’ın arşının bile üstündedir.

**

Bu toprağın ziyâsından, yokluğun karanlıkları ortadan kalktı. Bütün yaratılmışların görmeyen gözleri açıldı, çünkü bu toprak, gözlere şifa veren sürmedir.

**

Bu dergâha edep ölçülerini gözeterek gir; çünkü burası meleklerin tavaf ettiği ve peygamberlerin tecelli ettiği bir yerdir

463535 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Kumarbazın ölümü

Cemal çok kumarbazmış, bir gün kahvede ölmüş. Karısına anlatacaklar. Temel bu görevi üstlenmiş. - Cemal kayıp, demiş Cemalcin Karısına - Cehennemin tipine citsun, demiş Cemalcin karısı. Temel gayet sakin: - Cittu, demiş. ...
Yemek Tarifi

Başemelli Karnabahar

basemelli-karnabahar

Pratik Turşu(yaz turşusu)

pratik-tursuyaz-tursusu

Roka Salatası

roka-salatasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi