• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

SIRLARI, ÇALIŞMAK

Gökçe ÖZDEŞ


2012-02-13

gokceozdes87@hotmail.com
 

                 Akçakoca’da  karla mücadelemize ara verip, Trakya’nın yolunu tuttuğumuzda başımıza geleceklerin  ayak seslerini önceden duymuş olsak da  pek aldırış etmedik. Haber  spikerlerinin  sürekli “Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası”  uyarılarının her zaman ki gibi bizi etkileyemeyeceğinin rahatlığındaydık. Balkanlardan gelen soğuk hava ile daha önce karşılaşmamış olmamızın rahatlığı, Büyük Çekmece  semalarında  kar yağışı ile bozulsa da otobüs sıcak biz sıcaktık. Asıl kabus otobüsten inince başladı. Valizi zor bir hal elimize alıp servise gidene kadar  iliklerimizin donduğunu hissettik. Üzerimizdeki en kalın paltolarımız  olmasına rağmen sanki üzerimizde hiçbir şey  yokmuş gibi üşümemiz ve rüzgarın gücünün bizi sağa sola sürüklemesi ile Trakya gerçeğine de merhaba demiş olduk. Burada kar yağışı yalnız yukardan yağmıyor, kuvvetli rüzgarla yerden yükselen karlar da ikinci bir kar yağışı gibi. Bu kadar sert havaya alışkın olmamamızdan olsa gerek epey korktuğumu itiraf edeyim.

          Bir gün bir gece yağan kar ve kar fırtınası ile  beraberinde esen sert rüzgarların hayatı felç edeceğini düşünürken gece uykularım kaçtı. Yarın, kimse normal hayatını yaşayamaz derken , ertesi gün şehirde en ufak bir sıkıntının olmaması karşısında hayretler içerisinde kaldım. Rüzgarın sağa sola savurup kar yığınları bile ortadan kaybolmuştu. Yollar ve kaldırımlar hemen tuzlanmış, hatta kaldırımların çoğu yeri temizlenmişti. Sanki sihirli bir el buralara değmiş ve hayatı normale döndürmüştü. Şehirde sert ve dondurucu esen  rüzgarın dışında herhangi bir olumsuzluk da yoktu. Her şey normal akışındaydı. Bu insanlar bu iklim koşullarına karşı o kadar hazırlıklıydılar ki, onlara imrenmemek elde değil.

       Eski  yıllarda kış aylarında, yağan karın, epeydir batı tarafını bu kadar etkilememiş olmasından olsa gerek epey rahata alışmışız . Yurdumun doğusu  yoğun kışa alışkın olsa da batısının daha çok çalışması gerek. Trakya’nın  da tüm  hava akımlarının başlangıç noktası yada komşu kapısı olduğunu düşünürsek  geri kalan bölgelerde, bu yıldan itibaren  karla yaşamayı öğrenmeye hemen başlasak iyi olacak.

       Güzel günlerde görüşmek üzere………

532127 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

İdeal Boğa

Bir adamla karısı hayvanat bahçesini gezerken çiftlik hayvanlarının bulunduğu bölüme gelmişler ve bir çitin önünde durmuşlar. Çitin üstündeyse "Bu boğa geçen sene tam 50 kez çiftleşti." yazıyormuş. Kadın bunu okuduktan sonra kocasına dönerek "Bu boğadan öğrenecek şeylerin olmalı" demiş. Adamın sin...
Yemek Tarifi

Fırında Sütlaç

firinda-sutlac

Tekirdağ Köftesi

tekirdag-koftesi

Çiğ Börek

cig-borek
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi