• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Şimdide Termik Santral

Hakan DENİZGEZEN


2014-12-04

haber@akcakocahaber.com
 

2013’ün ocak ayının 19’unda “Nükleer Santral İçin Harekete Geçildi” başlıklı yazımızda Akçakoca’ya nükleer santral kurulacağı konusuna dikkat çekmiştik ve yapılan açıklamalar yüreğimize su serpmişti ki şu an Cumhurbaşkanı olan dönemin başbakanı Sayın Erdoğan’ın ağzından direk olarak yapılmayacağına dair bir açıklama gelmişti.

Gelinen noktada yine aynı bölgeye (Akkaya-Beyhanlı ve Çayağzı) termik santral kurulacağı bilgisi internette dolaşmakta.  enerjigunlugu.net sitesinin haberinde “Zorlu Enerji, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK), toplam 4.780 MWm’lık 4 termik santral kurmak üzere önlisans başvurusu yaptı. Doğalgaz ve ithal kömürlü santraller, Kırklareli-Vize, İzmir-Aliağa, Manisa-Soma, Düzce-Akçakoca’da kurulacak.” açıklaması yer alıyor.

Anlamadığım nokta bu bölgenin neden hem nükleer için hem de termik santral için seçilmiş olması. Karadeniz doğalgaz bakımından zengin, araştırmalar devam ediyor kurulacaksa doğalgaz santrali kurulsun. Bu bölgede linyit yatakları da yok, Zorlu grubu para kazanacak diye bölgemize İTHAL kömürlü termik santral kurulmak isteniyor. Bölgede ağır sanayinin giremediği tek yer olan Akçakoca’yı da mahvetmek üzere harekete geçtiler. Somaya gitmeyenler termik santral rezaletini bilmezler.

Özellikle İTHAL kömürle çalışacak bir santralin yapılacak olması daha içler acısı, bölgemiz resmen Zorlu grubunun para makinesi haline getirilmek isteniyor.

Bazıları diyebilir ki iş kapısı, Akçakoca’ya ek gelir, para girecek v.b. ancak bunları söyleyenler gelecek kuşakları, çocuklarını ve torunlarını düşünsünler. Elimizde Akçakoca’yı mahveden bir liman örneği var. Yarın bu santral kurulduğunda çocuklarınıza ne diyeceksiniz?

Herkes başını ellerinin arasına alıp düşünsün.

279156 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Yanıkları atma

Temel ile Dursun Amerika da itfaiye teskilatina girerler, yangin ihbari alinir. Çok katli bir binada kreste yangin çikmistir. itfaiyeci merdiveni çalismaz. Temel yukari çikar. Dursun asagida kalir. Temel asagida bekleyen Dursun un kucagiina çocuklari atmaya baslar. Temel atar, Dursun tutar,...
Yemek Tarifi

Vejetaryan Pizza

vejetaryan-pizza

Domates Çorbası

domates-corbasi

Pratik Pizza

pratik-pizza
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi