• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

TÜRKİYENİN YER ALTI ZENGİNLİKLERİ

İ. Cahit AYDIN


2013-11-20

cahitaydin@hotmail.com
 

Türkiye; gerek coğrafi konumu olsun, gerek yer altı ve yer üstü zenginliklerinden dolayı dünya devletleri arasında stratejik önemi olarak ön plana çıkmaktadır. Avrupa'yı ve Asya'yı Boğazlarla birbirine bağlayan stratejik bir geçiş üssü konumu, Ortadoğu ve üç tarafı denizlerden dolayı Hazar Bölgesinden tut Avrupa, Balkanlar, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz bölgelerine çok rahat açılma imkânından dolayı Dünya Devletleri arsında gıptayla bakılan bir Ülke konumundadır. Kısacası Türkiye bütün bu bölgeleri tek bir çatı altında birleştiren stratejik bir köprü olması, bu bölgelerde çıkarları olan ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak kaydıyla vazgeçilmez kritik bir Ülke durumuna sokmaktadır.
Emperyalist Güçler, enerji rezervlerinin % 65 ni barındıran Orta Doğu pazarından pay kapmak için Türkiye'nin stratejik konumundan faydalanmak arzusundadır. Kafkasya ve Orta Asya petrol ve doğal gazının batıya ulaştırılmasında enerji geçiş merkezi olması, Emperyalist Güçler, Türkiye ile ilişkilerini koparmamak ve aynı zamanda bu önemli merkezde güçlü, hâkim bir gücün olmaması için hem içten hem de dıştan her türlü sorunlarla boğuşturarak hasta adam misali ipleri hep ellerinde tutma politikasındadırlar. Kısacası bütün bu planların koordinatör kilit ülkesi Türkiye'dir. 
Gelelim Ülkemizin yer altı ve yer üstü zenginliklerine acaba hangi durumdadır, gerçekten yer altı ve yer üstü zenginliklerine sahip miyiz yoksa bir ütopik düşüncenin peşinde miyiz? Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürü Mehmet Üzer ''Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 60 çeşidi ülkemizde üretilmekte ve ellisinde de oldukça iyi durumdayız, Dünyada üretim bakımından da 10. sıradayız'' ifadelerini kullandı. Anlaşılacağı gibi maden yatakları ve rezervlerine bakımından Türkiye çok zengin bir ülke konumundadır.
Altın 1970'li yılların ortalarında dünyanın dev petrol şirketleri, genelkurmayın izni ile Türkiye üzerinde uzaydan uydu ile petrol araştırması yapmışlardır. Araştırma sonucunda Türkiye'nin 5000-5500 metre derinliklerinde, çok zengin petrol yataklarının olduğu ortaya çıkmıştır.
Türkiye'de 20 yıl müddetle Shell firmasının Araştırma Genel Müdürlüğünü yapmış olan Antony Hages şunları söylemiştir: "Petrol ile ilgilenen herkes bilir ki; Türkiye, bir petrol okyanusu üzerinde oturmaktadır."
Bor, Özellikle dünya bor rezervlerinin %80 'e yakını Türkiye'de bulunmaktadır ve yaklaşık 40 yıl sonra ise Türkiye dünya üzerinde bor rezervine sahip tek ülke olacaktır. Bor, silah sanayinde, tarımda, kozmetikte ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Gelecekte petrolden sonra en önemli maden yatağını oluşturmaktadır. Bor Türkiye'de yeterince fazla bulunması, ülkenin önemini arttıran nedenlerden birisidir.Uranyum ,Fırat Üniversitesi (FÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yaman başkanlığında, Van Gölü'ndeki kirliliği araştırma yaparken göl suyunda, tesadüfen yaklaşık 50 bin ton çözünmüş halde Uranyum bulunmuştur. Dünyadaki Uranyum üretimi yaklaşık olarak yılda 50.000 ton civarındadır. 5 bin megawatt bir santral için yılda bin ton uranyuma ihtiyaç var, bu rakam nerdeyse Türkiye'nin 50 yıllık uranyum ihtiyacını karşılayarak ülkeye büyük bir ekonomik girdi sağlayacaktır. Ayrıca Van Gölü'ndeki uranyum kullanıldıkça, gölün tabanındaki uranyum cevherlerinden uranyum çözülmeye devam ederek bitmeyen bir kaynak olarak Türkiye'nin ihtiyacını sürekli karşılayacak olarak gözüküyor.
Metan Hidratın Dünyada geleceğin enerji kaynağı olarak bilinen ve "yanan buz" olarak da tabir edilen zengin yatakları, Karadeniz ve Akdeniz'de karasuları içinde tespit edilmiştir. Metan hidrat gazının bulunması, derinlerde doğalgaz ve petrolün varlığına da iyi bir işarettir ve 1 metreküpünden 164 metreküp doğalgaz sağlanmaktadır. Bu tespitlerle Türkiye, çok zengin metan hidrat gaz rezervleri bulunan bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.
Altın potansiyelinin Türkiye,  tahmini amacıyla yapılan araştırma sonucuna göre 6500 ton ve üstü rakamlara ulaşabileceği hesaplanmıştır. 6500 tonluk rezervin (1,275 dolar/ONS) fiyatıyla değeri, yaklaşık 85 milyar dolardır. Ülke ekonomisinde yaratacağı katma değer ise bunun 5-6 katına kadar çıkabilir.
Kom madeni, ülkemizin önemli yeraltı kaynaklarından biridir. Dünya rezervinin %10'u Türkiye'de olması hesabiyle Krom üretimi bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında bulunmaktadır. 
Kömür Ülkemizde 6 milyar ton kömür bulundu. Bu kömürün 1.8 milyar tonu 2007'de Konya'da bulundu. MTA şu anda orayı işletmeye hazır hale getirdi ve yatırıma dönüştürmek üzere de Elektrik Üretim AŞ'ye devretti.
Toryum, Bu maden, roket ve uçakların imalinde, seramik ve elektrik aletleri yapımında, aydınlatmada kullanılmaktadır. Çok önemli kullanıldığı alan ise nükleer enerji sanayidir. Nötron absorbsiyonu ile (uranyum-223'e) dönüstürülerek nükleer enerji kaynagi olarak kullanılmaktadır. Dünya toryum rezervinin büyük (1/2) bir bölümüne sahip olmamıza rağmen, uzun yıllardan beri bir türlü nükleer santraller inşa edemedik. Çünkü; birileri, "nükleer santralleri içine sindirememektedir."
Trona: Türkiye, yaklaşık 900 milyon tonluk işlenebilir trona rezervi ile dünyada ikinci sırada yer alıyor
Bunun yanında Ülkemizin yazamadığımız birçok yer altı ve yer üstü kaynakları bulunmaktadır. Yer altı ve yer üstü kaynakları zenginliğinden dolayı bu toprakların cazibe merkezi olmasını sağlamıştır. Acilen saydığımız bu kaynakları kullanmak için faaliyete geçirilerek, enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmaktır. Türkiye, bu yoğun politik atraksiyonların ve dünyadaki krizlerin arasında hasar almadan veya en az hasarla durumu kurtarmaya çalışırken; cari açığından dolayı enerji yatırımlarında dış yatırımcıya büyük ihtiyaç duymaktadır.

386279 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

ağlama

bir gün yaşlı teyze parkta gezerken ağlayan genç bir kız görür ve yanına yaklaşır... TEYZE:niye ağlıyorsun kızım der? GENÇ KIZ:sevgilim beni terk etti onun için ağlıyorum teyze der! TEYZE:kızım bak bukadar ağlarsan çirkin bi kız olursun der! GENÇ KIZ:teyzecim siz çok ağladınız galiba......
Yemek Tarifi

İspanyol Omleti

ispanyol-omleti

Zeytinli Kanepeler

zeytinli-kanepeler

Diyet Kızartma(Fırında kızartma)

diyet-kizartmafirinda-kizartma
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi