• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

TV’de bugün ne var

İ. Cahit AYDIN


2013-01-15

cahitaydin@hotmail.com
 

İnsanî, ahlakî, sosyal ve ekonomik sorumluluklarımızı düşünerek; “Televizyon bizi geliştirir mi? ” diye bir soru sorsak, çoğunluğunuzun bu soruya, televizyon bu hususlarda insanı geliştirmez, aksine geri bırakır diye cevap vereceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. Bir kısmınızın ise TV’ nin bizi geliştirip geliştirmeyeceği onu kullanmamıza bağlıdır diye cevap verdiğini biliyorum. TV’ nin insanı geliştirdiğini söyleyenlerin yok denecek kadar az olmasına rağmen, hem ağlarım hem giderim hesabı yine de TV karşısından kalkmayız millet olarak.

        TV ile kurduğumuz bağ, en çok diziler, eğlence programları ve futbol maçları vasıtasıyla olmakta. Ben de oturdum, biraz hizmetimiz (!) olsun vatandaşa düşüncesiyle üşenmeden internetten hangi gün hangi kanalda hangi dizi var araştırmasını yaptım. Hadi buyurun dizi sofrasına:

Pazartesi akşamı, Karadayı - Atv, O Ses Türkiye - Star, Yer Gök Aşk - Fox Tv, Leyla ile Mecnun - Trt1, Kim Milyoner Olmak İster - Atv  

Salı günü, 20 Dakika – Star, Seksenler - Trt1, Öyle Bir Geçer Zaman ki - Kanal D, Benim İçin Üzülme – Atv, Yaparım Bilirsin - Show Tv, Bir Varmış Bir Yokmuş- Fox Tv  

Çarşamba günü, Kuzey- güney- kanal D, Muhteşem yüzyıl- Star, Pis yedili- show tv,  Yol ayrımı- trt1

Perşembe akşamı, Kurtlar vadisi- atv, intikam- kanal D, yetenek sizsiniz- Star, yaparım bilirsin- Show, zengin kız fakir oğlan- Trt 1, Sultanın sırrı- fox tv

Cuma akşamı, Harem - Fox Tv, Arka Sokaklar - Kanal D, Dila Hanım –Star, Şubat -Trt1

Böyle Bitmesin -Trt1  ayrıca futbol maçları ve yorumları olabiliyor.

Cumartesi, Alev Alev – Atv, Lale devri- fox tv, Ben Bilmem Eşim Bilir - Kanal D

Yetenek Sizisiniz – Star ve futbol maçları ve yorumları.

Pazar akşamı ise, Hayat Devam Ediyor - Atv, Yetenek Sizsiniz –Star, Merhaba Hayat - Fox, Avrupa Avrupa - Trt1, Farklı Desenler - Samanyolu Tv  futbol maçları ve yorumları.          

      Bunlara tüm TV lerin listesini, sinema filmlerini, her türlü futbol maçlarını ve eğlence programlarını da ekleyin.

     Elbette ki bu liste ile amacım izlenebilecek diziler listesi hazırlamak değil. (Gerçi izleyenler, hafta boyunca merakla bekledikleri dizilerinin zamanını bilirler.) peki o zaman bunu yazmakla amacın ne, bak epeyce de zaman harcamışsın bunu hazırlamak için derseniz; lafı dolandırmadan şunu söyleyebilirim: Tüm bunlarla insanın yaratılma gayesinin üstü örtülmeye çalışılıyor. TV bir uyuşturucu gibi kullanılıyor. Diziler, maçlar eğlence programları vb. hep birer uyuşturucu. Yaratılış gayemizi unutturan, bizleri yaratıcımızdan uzaklaştırmayı hedefleyen birer tuzaktır hepsi. (Şunu söyleyebiliriz eski zamanlarda TV yokluğu nedeniyle onun karşısında ömür tüketmemiş insanların- ki ben onların şanslı olduklarını düşünürüm- inançlarındaki hassasiyet günümüz insanına göre kat be kat fazladır)

   Akşamları, saat beşten sonra eve gelinir. Yemek, çay derken zaman hızla ilerler, dizi saati yaklaşır ve herkes yerini alır. Dizimiz başlamıştır artık. Yaklaşık olarak 20.00 de başlayan bu diziler, yayınlar 22.30- 23.00 arasında biter. Dizi bitiminde uyku saati başlar çünkü ertesi gün işe gidilecektir. Güzelim 3-4 saat heba edilir maalesef. Ne uğruna? Eğlence, dizi, film, serazat kahkahalar uğruna.

     Dizi mahkûmuyuz hepimiz. Maalesef can yaksa da gerçek bu. Mahkûmluğun en kötüsü de bu olsa gerek. Mahkûm olduğumuzun bile farkında değiliz çoğumuz ve zihinlerimiz de, inançlarımızdan, örf ve kültürümüzden uzak argümanlarla doldurularak işlevsizleştiriliyor. Ve çoğumuz eğlenmekten bunun farkına bile varmıyor.

           Müslüman, Allah’a teslimiyetiyle beyaz bir elbise giymiş gibi olur. Müslüman olmak dünyada olabilecek güzelliklerin en güzelidir. Bir insan müslüman olmak veya müslümanca yaşamaktan daha güzel bir şey yapmış olamaz. Bunun için yani Müslüman insan güzel insan olduğu için; her türlü haram, günah, kötülük vb yasakların yapılması, bu beyaz elbisede siyah lekelerin oluşturulması demektir. Tv bağımlılığı da o beyaz giyside leke bırakan, müslümana yakışmayan, müslümanın kişiliği ile örtüşmeyen, müslümanın güzelliğini bozan yanlış işlerden biridir. Müslüman, Rabbinin kendisinden istediği ve o şekilde yarattığı fıtrat güzelliğini korumaya devam etmelidir.

        TV bağımlılığını, peygamberimizin (sav) bir hadis-i şerifinden* yola çıkarak “malayani” lerin şahı ve kişinin islamının saflığını lekeleyen bir zayıflık olarak vasıflandırabiliriz sanırım.

     Nedir dünya ve içindekilerin yaratılış amacı sorusuna bu bağlamda cevap veren iki ayet ile yazımızı bitirelim. “Biz gökleri, yeri ve bunlar arasında bulunanları, oyun ve eğlence olsun diye yaratmadık.”(Duhan süresi-38) “O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır…” (Mülk süresi - 2) *”Kişinin malayani olan şeyleri terk etmesi islamı güzel anladığının ve yaşadığının bir işaretidir.“ (hadis-i şerif) Malayani: En yaygın tarifi, “ne dünyaya ne de ahirete yaramayan işler, konuşmalar, düşünceler” ve kişiyi yaratıcısından ve yaratılış amacından uzaklaştıran her şeydir. Sözün özü, dizilerin mahkûmu haline gelmiş bir aileden de sağlıklı nesillerin çıkması mümkün değildir.Sağlıklı nesiller yetiştirmemiz dileğiyle…

 

467795 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Dargin

Temel ile karisi kavga edip küsmüsler ve birbirleriyle konusmuyorlarmis. Isteklerini bir kagida yazarak gideriyorlarmis. Yine bir aksam Temel kagida:_Fadime beni sabah 6 da uyandir. diye yazmis. Sabah oldugunda bir uyanmis ki saat 8.Tam Fadimeye bagiracakken bakmis ki kagida bir not eklenmis...
Yemek Tarifi

Fırında Tavuklu Makarna

firinda-tavuklu-makarna

Ahududulu- Limonlu Kek

ahududulu-limonlu-kek

Karides

karides
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi