• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

Türkiye Klasiği

Hakan DENİZGEZEN


2013-12-16

haber@akcakocahaber.com
 

Yine bir Türkiye klasiği ile karşınızdayız. Bakınız geçenlerde değinmiştim bu konuya, konu hakkında daha ilginç bir bilgiye sahip olduğum için tekrar yazma ihtiyacı hissettim.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi Otomotiv Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın diyor ki; Türkiye de yıllık 16-17 milyon ton motorin, 3.5 milyon ton da benzin kullanılıyor. Şimdi 17 milyon ton motorine göre ham petrol rafine edildiğinde 17 milyon ton benzin üretmiş oluyorsunuz. Çünkü ham petrol rafine edildiği zaman, eşit miktarda benzin ve motorin üretilir. Bu veriler dikkate alındığında 13,5 milyon ton benzin fazlalık olduğu gibi bunu da maliyetinin altında yurt dışına ihraç ediyoruz. Sonuç olarak, Türkiye’de enerji güvenirliliği için motorin ile benzin kullanımına denge getirilmeli. Hükümette bu konuda bazı adımlar atıyor.

Benzer şekilde Tüpraşta isyanda; Tüpraş, akaryakıtta yaşanan çarpıklığı kabul ederek, "1 litre benzini 1.45 TL'den dışarıya satıyoruz. Mazotu ise 1.56 TL'den alıyoruz. Bu da cari açığı büyütüyor. Çözüm için benzin ve mazot ÖTV 'sinin eşitlenmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.

Ürettiği benzin elinde kalan tüpraş, vergilerin eşitlenmesini istedi. Şuan ülkemiz ürettiği motorin yetmediği için ucuza dışarıya benzin satıp pahalıya motorin almaktadır. Bu da dünyada tek olduğumuz başka bir konudur herhalde.

Evet gördüğünüz gibi ülkemiz yılda milyonlarca ton benzini maliyetinin altında yurt dışına satıyor ama kendi insanına koklatıyor. Benzin ve motorin fiyatlarında Dünya birincisi olduğumuz için Türk insanı da kendine göre arabasına binebilmek için motorine yöneliyor, hükümetimiz ise benzini dışarıya daha ucuza satıp kendi insanına vermiyor. Adalet bir gün herkese lazımdır. Adalet mülkün temelidir. Sen bir malı maliyetinin altına dışarıya satacaksın ama kendi insanına fahiş fiyat ile satacaksın. Nerede bunun adaleti?

Bunu böyle yapacağına düşür benzin fiyatlarını insanlar benzinli arabaya binsin, dışarıya ucuza satıp zarar edeceğine kendi insanın faydalansın. Ama böyle olmuyor, benzin ve motorin fiyatlarını eşitliyor ki insanlar mecburen benzinli araç alsın diye. Ama unuttuğu bir nokta var.  O da dizel araçların benzinli araçlara göre daha verimli olduğu. Şöyle açıklayayım, aynı miktar mozot ile benzinli araca göre daha çok kilometre yaparsınız. Örnek vereyim, mesela aracımızda 2 litre benzin ile 24 km gidebiliyorsak, 2 litre motorin ile 37 km yol alırız, yani dizel benzine göre her şekilde karlıdır.

Hani derler ya Türkiye petrolü dışarıdan alıyor diye, benzin pahalı, ne alaka kardeşim, dışarıya bedavaya satarken bir şey yok ta içeriye satarken mi pahalı oluyor?

Bu dışarıya satılan benzin iç piyasaya uygun fiyattan verilsede insanımız dizel araç almak zorunda kalmasa, devlette dışarıdan motorin ihraç etmek zorunda kalmasa, dizel arabalar daha pahalı o arabalara giden paramız dışarıya gitmese, olmaz mı?

Olmaz! Çünkü burası Türkiye.

379413 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

Kredi

Adamin biri bir gün bankaya kredi çekmeye gitmis.Karsisinda müdürü görünce, -"Müdür bey, benim acilen nakite ihtiyacim var." demis. Müdür; -"Bu parayi alabilmeniz için senden öncelikle gözünün ve götünün fotografini istiyoruz" demis. Adam mecbur kalinca mecburen veksikalik fotografini çekti...
Yemek Tarifi

Supangile

supangile

Ispanak Çorbası

ispanak-corbasi

Alaska

alaska
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi