• Altın


  233,144
 • IMKB


  90186
 • Avro


  6,9689
 • Dolar


  6,1028
 • Akçakoca

ÇOCUK OLMAK, GENÇ OLMAK ÇOK ZOR BU DEViRDE

Gökçe ÖZDEŞ


2012-03-24

gokceozdes87@hotmail.com
 

Bu ülkede çocuk olmak, genç olmak, öyle kolay bir şey değil.  Her akşam başını yastığa koyduğunda “ keşke yarın büyümüş olsam” diyerek gözlerini yuman  çocuğun, “büyümek için neden acele ettim” pişmanlığı ile yüzleşmesi arasındaki mesafe çok kısa…
       Memleketimizde bir çok çocuk yaşantısı  vardır. Çocuk yaşantısı her bölgeye, her iklime göre farklılıklar gösterse de ortak olan hepsinin temiz ve saf duygular içinde olmasıdır. Çocukların oyuncakları ayrı olsa da oyunları aynıdır. Pahalı bir bebek ile havluyu  kumaşa sarmak  suretiyle  yapılmış bebek çocuğun gözünde  pek farklı değildir. Onu fark ettiren çevresel faktörlerdir.
         Asıl mesele çocukların çocuk olmadan büyümeleri, büyütülmeleridir. Çocuklar, sürekli bir şeyler yapmaya zorlanıyorlar. Sürekli birileri ile yarıştırılıyorlar. Test çözmek yaşamlarının büyük bir bölümünü kaplıyor. Başarabilecek miyim  kaygısı ile iyiyi kötüyü birbirinden ayırt edemeyecek durumdalar. Her türlü test tekniğini öğreniyorlar. Öyle zaman geliyor ki, çocuk konuyu bilmese de sorunun gidişatından cevabı hemen verebiliyor. Soru teknikleri, en kolay cevap anahtarlarının hepsini öğreniyor. Bunları öğrenirken ya da bunlar öğretilirken unutulan  bir şeyler var aslında…Çocukluk…oyun…ergenlik…gençlik………duygu……duyguların ifadesi. Boş zamanı yok ki çocukluğunda oyun oynasa. Oyuna başlasa aile hemen seslenir “ dersini yap” dersi bitse “ boş durma test çöz” der. Öğretmenlerin   müfredata göre verdikleri, boylarından ve düşüncelerinden büyük ödevleri de ailelerin yapması ile geriye yalnız test çözmek kalıyor. Test çözme işi çocuğun ve gencin peşini üniversiteden mezun olsa da bırakmıyor… Kim çıkarttı bu test işini diyesim geliyor. Bu çocuklar hiç şiir yazamayacaklar mı ?, hiç kompozisyon yazıp, duygularını düşüncelerini ifade edemeyecekler mi? Matematik de sonuca nasıl ulaşıldığı konusuna kafa yorup, fizikte, kimya da bilime katkıda bulunamayacaklar mı? Folklor  oynamayacaklar mı? Spor yapmayacaklar mı?  Peki ne zaman yapacaklar bunları?....Ondan sonra çocukluğu, gençliği sorguluyoruz. “ Gençlik nereye gidiyor” diye beylik laflar ediyoruz. Biz asıl eğitim sistemimizi sorgulamalıyız.
        Çocuklarımız, gençlerimiz geleceğimiz…Onların iyi birer insan, iyi birer evlat ve topluma yararlı bireyler olmalarını istiyorsak onlara  kendileri olmaları için zaman ayıralım, fırsatlar verelim. Duygularını önemseyelim. Göreceksiniz genlik neler başaracak….  
      

523074 defa okundu...
Diğer Yazıları

 

Facebook Sayfamız
YAZARLAR
VİDEOLAR
SON YORUMLAR
RASTGELE FIKRA

CENNET YEMEĞİ

Lokantada karsilikli oturmus, Of lu kabak, Arnavut pirasa yiyordu. Arnavut pirasayi methederken, cennet yemegi deyince, Of lu asil cennet yemegi kabaktir, dedi. Kabaktir, pirasadir diye atisirlarken cekmisler tabancayi, Ahciyada cagirip ona sormuslar: "Dogru soyle bakalim, once cenetten kab...
Yemek Tarifi

Ananaslı Pilav

ananasli-pilav-2

Kırma Böreği(Göçmen usulü)

kirma-boregigocmen-usulu

Yazlık Meyve Salatası

yazlik-meyve-salatasi
Haber Arşivi Künye İletişim  |     |
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
Tüm hakları saklıdır
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
| Kullanim Kosullari | Gizlilik Politikasi